Pomorskie aktywizuje bezrobotnych. Szansa dla ponad 22 tys. osób

W woj. pomorskim ogłoszono konkurs na dofinansowanie projektów z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pomorskie aktywizuje bezrobotnych. Szansa dla ponad 22 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

3 lip 2015 13:54


Jest to pierwszy konkurs ogłoszony w Pomorskiem w nowej unijnej perspektywie budżetowej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W konkursie wybrane zostaną ośrodki pomocy społecznej oraz powiatowe centra pomocy rodzinie, które będą mogły realizować projekty mające na celu aktywizację społeczno-zawodową najbardziej potrzebujących - powiedziała dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim województwa pomorskiego Kamila Siwak. Oceniła, że ok. 80 proc. ośrodków i centrów w Pomorskiem zainteresowanych jest realizacją takich projektów.

Pomoc dla osób na marginesie życia społeczno-zawodowego

Jak wyjaśniła, "projekty będą adresowane do osób, które znalazły się na marginesie życia społeczno-zawodowego województwa". Program ma być realizowany przez trzy lata. Przewiduje, że realnie realizacja projektu rozpocznie się za ok. pół roku, na początku 2016 roku. "Część z instytucji zastanawia się nad rozpoczęciem realizacji programu już od września" - dodała.

Siwak podała, że program przewiduje, iż pomocą może być objęte ok. 22,5 tys. osób. W jej opinii "tych osób może być jeszcze więcej".

Jak zaznaczyła, według wskaźników "zubożenie w Pomorskiem obecnie jest na poziomie ok. 18-19 proc. populacji". "Jeśli szybko nie zareagujemy i nie wspomożemy, a na szczęście mamy na to siedem lat, to będziemy mieli województwo dwóch prędkości, Trójmiasto i pozostałe powiaty" - dodała.

Wyjaśniła, że pomoc nie będzie polegała na przekazywaniu pieniędzy. "Już się przekonaliśmy, że taka forma pomocy nie jest dobrym rozwiązaniem" - tłumaczyła Siwak. Ewentualna zapłata może być jedynie np. w przypadku odbywania stażu zawodowego po odbytym szkoleniu.

Województwo pomoże w znalezieniu pracy

Program przewiduje natomiast m.in. takie formy wsparcia: poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, staże, zajęcia reintegracji zawodowej u pracodawców, subsydiowane zatrudnienie, kursy, szkolenia. W przypadku osób zagrożonych wykluczeniem społecznym planowane jest poradnictwo psychologiczne lub psychospołeczne, warsztaty terapeutyczne kształtujące umiejętności osobiste, poradnictwo prawne i obywatelskie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.