Pomoc bezrobotnym? Najpierw potrzebny psycholog

0 0
Pomoc bezrobotnym? Najpierw potrzebny psycholog

Urzędy pracy stawiają na nowe rozwiązania: będą profilować bezrobotnych, współpracować z agencjami pracy i działać zadaniowo. Wszystko po to, by skuteczniej aktywizować bezrobotnych. Czy to wystarczy?

Długotrwały brak pracy to nie tylko problem pustego konta - to również problemy ze zdrowiem i samopoczuciem. Bezrobotni często cierpią na bezsenność, są zestresowani i izolują się od społeczeństwa.

O tym, jak dużej pomocy wymagają osoby, które chcą się wyrwać z bezrobocia przekonali się pracownicy agencji pracy Randstad, którzy trzy lata temu zaangażowali się w pilotażowy program "Nowe Horyzonty" w ramach współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, urzędów pracy i agencji zatrudnienia.

Program realizowany był w Gdańsku i wzięło w nim udział 900 osób. Wszystkich bezrobotnych podzielono na trzy grupy po 300 osób. Jedną zajął się urząd pracy, a drugą agencja pracy Randstad (wyłoniona w przetargu). Trzecia była grupą kontrolną, z którą planowano porównać wyniki pozostałych uczestników programu.

Cel: osoby długotrwale bezrobotne miały szybko znaleźć pracę. Agencja pracy tymczasowej wprowadziła indywidualne spotkania z doradcami zawodowymi oraz grupowe warsztaty. Tymczasem z 300-osobowej grupy, chętnych do współpracy zostały tylko 63 osoby.

- Okazało się, że problemem nie jest aktywizacja zawodowa, ale motywacja. Program był dowodem na to, że długotrwale bezrobotni wymagają najpierw pracy psychologicznej. Potrzebują najpierw motywacji, a nie ofert pracy - ocenia Katarzyna Gurszyńska, menedżer ds. komunikacji agencji Randstad.

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.