Polsko-amerykańskie porozumienie dobrze robi naszemu rynkowi pracy

0 0

Na TTIP najbardziej skorzystają polskie małe i średnie firmy oraz konsumenci; umowa pomoże też we wzroście amerykańskich inwestycji w Polsce, które już stają się coraz bardziej zaawansowane - mówi Tony Housh, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham).

"Stosunki gospodarcze między USA a Polską są coraz lepsze z roku na rok. Amerykańskie inwestycje rosną w wielu sektorach, w tym w lotniczym, motoryzacyjnym, w badaniach i rozwoju, w centrach usług wspólnych, w energii i w technologiach informacyjno-komunikacyjnych" - powiedział Housh. Dodał, że pośrednie i bezpośrednie inwestycje amerykańskie na polskim rynku warte są ponad 90 mld zł. i, że w amerykańskich firmach pracuje w naszym kraju ok. 200 tys. osób. "To jest bardzo dobry wynik po 25 latach od początku transformacji w Polsce" - podkreślił.

Czytaj też: 800 amerykańskich firm utworzyło 200 tys. nowych miejsc pracy

Zaznaczył, że jest wiele amerykańskich inwestycji, które wymagają wysoce wykwalifikowanych kadr i tworzą wartość dodaną. Wskazał, że np. produkcja łopatek do turbin montowanych w myśliwcach wymaga "wyrafinowanych technik", a nie tylko metalu, i że amerykańska produkcja w Polsce zmierza w bardziej zaawansowanym kierunku z początkowo prostej produkcji.

"W ostatnich latach widzimy znaczący wzrost inwestycji w badania i rozwój: mamy IBM, 3M, UTC, Motorolę. Te firmy zatrudniają tysiące inżynierów w swoich centrach badawczo-rozwojowych w Polsce" - powiedział Housh.

Dodał, że na świecie jest tylko "garstka" firm inwestujących w badania i rozwój, i że nie zatrudniają one tysięcy inżynierów w wielu krajach. "To czyni z Polski kluczowy element globalnej infrastruktury" - podsumował. Wskazał też, że Google zdecydował się na utworzenie campusu w Warszawie, który będzie jednym z tylko kilku na świecie. Jak mówił, amerykańskie centra w Polsce przyciągają dalsze wyspecjalizowane inwestycje.

Housh zaznaczył, że rośnie też wymiana handlowa, ale Polska odnotowuje nadwyżkę w handlu. "Także coraz więcej polskich firm inwestuje i handluje na rynku amerykańskim. Ostatnio na przykład producent drukarek 3D (firma Zortrax) sprzedał kilka tysięcy drukarek firmie Dell. Także te relacje nie są już tylko jednokierunkowe" - powiedział.

Jego zdaniem w najbliższych latach amerykańskie inwestycje i handel będą rosły, czemu pomoże negocjowana umowa o wolnym handlu i inwestycjach między UE a USA (TTIP). "Pomoże to wielu polskim firmom sprzedawać na amerykańskim rynku" - podkreślił Housh. Ocenił, że TTIP ma bardzo duże znaczenie dla Polski, ponieważ kluczową rolę odgrywają w naszej gospodarce małe i średnie przedsiębiorstwa. "Wielu ludzi, nie tylko w korytarzach ministerstwa, ale także na ulicy rozumie, że na TTIP najbardziej skorzystają małe i średnie firmy oraz konsumenci" - stwierdził.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.