Polsko-amerykańskie porozumienie dobrze robi naszemu rynkowi pracy

Na TTIP najbardziej skorzystają polskie małe i średnie firmy oraz konsumenci; umowa pomoże też we wzroście amerykańskich inwestycji w Polsce, które już stają się coraz bardziej zaawansowane - mówi Tony Housh, członek zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polsko-amerykańskie porozumienie dobrze robi naszemu rynkowi pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 wrz 2014 9:15


"Stosunki gospodarcze między USA a Polską są coraz lepsze z roku na rok. Amerykańskie inwestycje rosną w wielu sektorach, w tym w lotniczym, motoryzacyjnym, w badaniach i rozwoju, w centrach usług wspólnych, w energii i w technologiach informacyjno-komunikacyjnych" - powiedział Housh. Dodał, że pośrednie i bezpośrednie inwestycje amerykańskie na polskim rynku warte są ponad 90 mld zł. i, że w amerykańskich firmach pracuje w naszym kraju ok. 200 tys. osób. "To jest bardzo dobry wynik po 25 latach od początku transformacji w Polsce" - podkreślił.

Czytaj też: 800 amerykańskich firm utworzyło 200 tys. nowych miejsc pracy

Zaznaczył, że jest wiele amerykańskich inwestycji, które wymagają wysoce wykwalifikowanych kadr i tworzą wartość dodaną. Wskazał, że np. produkcja łopatek do turbin montowanych w myśliwcach wymaga "wyrafinowanych technik", a nie tylko metalu, i że amerykańska produkcja w Polsce zmierza w bardziej zaawansowanym kierunku z początkowo prostej produkcji.

"W ostatnich latach widzimy znaczący wzrost inwestycji w badania i rozwój: mamy IBM, 3M, UTC, Motorolę. Te firmy zatrudniają tysiące inżynierów w swoich centrach badawczo-rozwojowych w Polsce" - powiedział Housh.

Dodał, że na świecie jest tylko "garstka" firm inwestujących w badania i rozwój, i że nie zatrudniają one tysięcy inżynierów w wielu krajach. "To czyni z Polski kluczowy element globalnej infrastruktury" - podsumował. Wskazał też, że Google zdecydował się na utworzenie campusu w Warszawie, który będzie jednym z tylko kilku na świecie. Jak mówił, amerykańskie centra w Polsce przyciągają dalsze wyspecjalizowane inwestycje.

Housh zaznaczył, że rośnie też wymiana handlowa, ale Polska odnotowuje nadwyżkę w handlu. "Także coraz więcej polskich firm inwestuje i handluje na rynku amerykańskim. Ostatnio na przykład producent drukarek 3D (firma Zortrax) sprzedał kilka tysięcy drukarek firmie Dell. Także te relacje nie są już tylko jednokierunkowe" - powiedział.

Jego zdaniem w najbliższych latach amerykańskie inwestycje i handel będą rosły, czemu pomoże negocjowana umowa o wolnym handlu i inwestycjach między UE a USA (TTIP). "Pomoże to wielu polskim firmom sprzedawać na amerykańskim rynku" - podkreślił Housh. Ocenił, że TTIP ma bardzo duże znaczenie dla Polski, ponieważ kluczową rolę odgrywają w naszej gospodarce małe i średnie przedsiębiorstwa. "Wielu ludzi, nie tylko w korytarzach ministerstwa, ale także na ulicy rozumie, że na TTIP najbardziej skorzystają małe i średnie firmy oraz konsumenci" - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.