Polskie firmy chcą zatrudniać tylu pracowników, co irlandzkie

• 88 proc. pracodawców w Polsce deklaruje wzrost zatrudnienia lub stabilizację w firmach w III kwartale.
• Polska na 4. miejscu krajów EMEA, w których o pracę będzie najłatwiej, ex aequo z Irlandią.
• Największą chęć zatrudniania odnotowano w sektorze produkcji przemysłowej.
• Jedyny ujemny wynik wśród polskich branż uzyskano dla sektora energetyka/gazownictwo/wodociągi.
• W ujęciu globalnym najlepsze nastroje panują u pracodawców w Indiach, a najsłabsze w Brazylii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskie firmy chcą zatrudniać tylu pracowników, co irlandzkie

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

14 cze 2016 10:29


Jak wynika z opublikowanego przez firmę doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są optymistyczni co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące.

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9 proc. Dodatnia prognoza dla naszego kraju odnotowywana jest 13. kwartał z rzędu. W ujęciu kwartalnym wynik pozostaje na zbliżonej pozycji, natomiast w ujęciu rocznym wzrasta o 4 punkty procentowe. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 18 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza redukować etaty a 70 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

– Obserwowana od dłuższego czasu poprawa na rynku pracy nie zwalnia tempa. Optymistycznemu trendowi sprzyja nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, ale również okres okołowakacyjny, który wiąże się ze wzrostem popytu na prace sezonowe – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

– Najlepszej sytuacji w nadchodzących miesiącach mogą spodziewać się przedsiębiorcy i pracownicy z sektora produkcji przemysłowej. Jest on papierkiem lakmusowym dla reszty rynku i zapowiada dobry kwartał również w innych branżach. Z racji obaw przed zagrożeniami terrorystycznymi w innych krajach, wzrostu ilości miejsc pracy należy spodziewać się również w polskiej turystyce i związanymi z nią usługami. Dobra passa będzie trwała również w pozostałych branżach, prócz energetyki, której osłabienie odnotowujemy już od dłuższego czasu. Nie odbije się też ono w nadchodzących ciepłych miesiącach. Ocieplenie rynku wiąże się z silniejszym niedoborem talentów. Pracodawcy zaczynają zdawać sobie sprawę, że wykwalifikowani pracownicy to największa wartość przedsiębiorstw – dodaje Iwona Janas.

 

Nastroje w sektorach

W III kwartale 2016 r. w dziewięciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższą notę uzyskano dla sektorów produkcja przemysłowa, transport/logistyka/komunikacja i budownictwo, odpowiednio +20, +19 i +18 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.