Polski w pierwszej dziesiątce języków poszukiwanych przez pracodawców

Polscy pracodawcy są jednymi z najbardziej wymagających, jeśli chodzi o znajomość języków obcych. W innych krajach wymagania są mniejsze, ale nie brakuje firm, które cenią u kandydatów znajomość polskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polski w pierwszej dziesiątce języków poszukiwanych przez pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

5 gru 2014 6:35


Z najnowszego porównania międzynarodowego przeprowadzonego przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna wynika, że w kontekście wymagań lingwistycznych polscy pracodawcy są jednymi z najbardziej wymagających. Na szczęście Polacy mogą coraz lepiej te wymagania spełniać. Przynajmniej jeśli chodzi o znajomość angielskiego.

W rankingu English Proficiency Index Polska znalazła się na 6. miejscu. Wyprzedziły nas jedynie kraje skandynawskie oraz Holandia, za to za plecami zostawiliśmy państwa takie jak Niemcy czy Szwajcaria.

 Umiejętność komunikowania się w co najmniej dwóch językach obcych jest szczególnie wymagana w sektorze centrów usług wspólnych, między innymi na stanowiskach finansowo-księgowych – tłumaczy Magdalena Zagrodnik, team leader SSC/BPO w firmie doradztwa personalnego People.

Pracodawcy w Polsce najczęściej oczekują znajomości angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego.

Lepiej mówić po holendersku niż po włosku

Dobrym pomysłem dla uzdolnionych lingwistycznie może być nauka holenderskiego. Kandydatów ze znajomością tego języka jest w Polsce mniej, a stanowi on czwarty najczęściej wymagany język (1,95 proc.).

Osoby znające holenderski mogą przebierać w większej liczbie ofert pracy znające włoski (1,12 proc.), hiszpański (0,7 proc.), rosyjski (0,67 proc.), portugalski (0,14 proc.), japoński (0,08 proc.), chiński (0,04 proc.) lub arabski (0,04 proc.).

Czytaj też: Kobiety radzą sobie z angielskim o wiele lepiej niż mężczyźni

Sytuacja wygląda nieco inaczej w pozostałych analizowanych krajach. Trzy najczęściej wymagane języki pojawiają się w nieco ponad 20 proc. ofert umieszczonych przez holenderskich pracodawców, w mniej niż 15 proc. ofert pochodzących z Francji oraz Niemiec i 5 proc. ofert dostępnych na rosyjskim rynku pracy.

Najrzadziej znajomości języków obcych oczekują od kandydatów pracodawcy z Wielkiej Brytanii. W tym kraju najbardziej przydatna okazuje się znajomość niemieckiego, ale jedynie 1,37 proc. dostępnych ofert wymienia znajomość jednego z trzech najpopularniejszych języków jako istotny warunek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.