Polski rynek rekrutacji rośnie i będzie rósł

Zagraniczne firmy chętnie współpracują z polskimi agencjami personalnymi, a wielkie koncerny chętnie przenoszą swoje oddziały do polskich miast. Wzrostowy trend w tej dziedzinie ma się utrzymać również w nadchodzącym roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polski rynek rekrutacji rośnie i będzie rósł

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

21 gru 2015 17:41


Rozwój rynku rekrutacji obserwujemy nieprzerwanie od kilku lat. Potwierdza to regularnie rosnąca liczba nowych agencji pracy - w 2013 w Polsce działalność prowadziło 4540 podmiotów, a pod koniec 2014 r. już 5210. Coraz częściej sami pracownicy decydują się na zmianę pracy wspólnie z wyspecjalizowaną firmą.

– Rok 2015 upłynął po znakiem kontynuacji tego trendu. Jako agencja doradztwa personalnego odnotowaliśmy znaczący wzrost liczby procesów rekrutacyjnych, zlecanych zarówno przez międzynarodowe, jak i polskie firmy – mówi Michał Lewandowski, prezes agencji doradczej Diverse Consulting Group.

Wspomniane polskie firmy z większym zainteresowaniem korzystają z usług zewnętrznych partnerów i coraz bardziej doceniają profesjonalny ich profesjonalny wpływ na prowadzony przez nich biznes. Szczególnie widać to np. w branży IT, w której polskie firmy są coraz częściej odpowiedzialne za wsparcie zagranicznych użytkowników i globalnych systemów IT.

Jak twierdzi Lewandowski, przez najbliższy rok, sektor ten nadal będzie się intensywnie rozwijał. Czy możemy się jednak spodziewać jakichś istotnych zmian?

– Jeżeli chodzi o kształt  rynku rekrutacji, dużo zależy od tego, w  jaki sposób będziemy go kreować oraz od pomysłowości polskich firm działających w branży. Przez ostatnie lata, wzorując się na zachodnich standardach i praktykach HR-owych, wypracowaliśmy własne skuteczne metody rekrutacji i zarządzania personelem – mówi Lewandowski. 

– Obecnie sami musimy wejść w etap, kiedy będziemy wyznaczać kierunki rozwoju w tej dziedzinie. Międzynarodowe korporacje, które decydują się na współpracę z rodzimymi firmami, cenią nasze rozwiązania i doświadczenie, ponieważ jest ono unikalne i skrojone na miarę potrzeb lokalnego rynku – dodaje.

Jego zdaniem zagraniczne firmy coraz odważniej mogą chcieć przenosić role, zespoły, departamenty czy obszary z USA, Singapuru czy Wielkiej Brytanii do Polski, ale to raczej  indywidualne przypadki.

Wyzwania nowego roku

Według przedstawicieli branży HR, nadchodzący rok niesie za sobą również kilka wyzwań, któremu będą musiały stawić przede wszystkim mniejsze, polskie agencje doradztwa personalnego.

– Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach będzie postępowała globalizacja kontraktów, co może okazać się sporym problem dla mniejszych firm, które nie mają jeszcze wyrobionej silnej pozycji rynkowej – ocenia Michał Lewandowski.

Zaznacza, że dużym wyzwaniem 2016 roku będą zmiany w przepisach dotyczących rynku pracy i nowe regulacje - takie, jak zapowiadany podatek bankowy czy podatek od obrotu sklepów wielkopowierzchniowych. Należy pamiętać, że każda zmiana podatku czy rozwiązań systemowych może mieć wpływ na decyzje kadrowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.