Polska wśród krajów, w których najłatwiej o pracę. Zajęła 4. miejsce wśród państw EMEA

0 0
Polska wśród krajów, w których najłatwiej o pracę. Zajęła 4. miejsce wśród państw EMEA
Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 18 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, a 6 proc. zamierza redukować etaty. (Fot. Pixabay)

• W II kwartale br. pracodawcy zapowiadają utrzymanie się pozytywnej sytuacji dla osób szukających pracy.
• Pośród branż, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji, znalazło się budownictwo.
• Wyraźny optymizm widać też w sektorach restauracje/ hotele, produkcja przemysłowa, transport/ logistyka/ komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy.
• W zestawieniu z innymi badanymi krajami regionu EMEA, Polska znalazła się na 4. miejscu państw, w których o pracę będzie najłatwiej.

Jak wynika z kwartalnego raportu „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia”, pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej plasuje się na zauważalnie optymistycznym poziomie, wynosząc +10 proc. Już drugi kwartał z rzędu odnotowana dla naszego kraju prognoza utrzymuje się na najwyższym poziomie, jaki uzyskano od czasu II kwartału 2011 r.

W ujęciu kwartalnym wynik nie ulega zmianie, natomiast w ujęciu rocznym wzrósł o 3 punkty procentowe. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 18 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6 proc. zamierza redukować etaty a 70 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- Tempo zatrudniania pozostanie stabilne w nadchodzących miesiącach, a poszukujący pracy mogą spodziewać się korzystnej sytuacji – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – Koniunktura gospodarcza sprzyja zwiększonej konsumpcji i nowym inwestycjom, co ma pozytywne przełożenie na rynek pracy. Większość nowo utworzonych miejsc pracy będzie generowana przez duże przedsiębiorstwa, które zwykle przodują na liście firm powiększających swoje zespoły, jednak optymizm w tworzeniu nowych etatów deklarują również pracodawcy w małych i średnich spółkach.

Czytaj też: Pracodawcy chcą zatrudniać, ale nie mają kogo

- Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, co w połączeniu z rosnącym niedoborem talentów będzie istotnym czynnikiem wpływającym na przyszłą sytuację. Możemy też spodziewać się zwiększonych nakładów na działania mające na celu nie tylko przyciągnięcie, ale również utrzymanie pracowników w organizacji, a także wzmocnienie współpracy wewnętrznych działów HR z doświadczonymi agencjami zatrudnienia, które zwłaszcza teraz staną się pomocne w poszukiwaniu talentów niezbędnych do rozwoju każdej firmy – dodaje Iwona Janas.

W II kwartale 2016 r. we wszystkich dziesięciu badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższą notę odnotowano dla budownictwa, gdzie wynik wyniósł +20 proc. Wyraźny optymizm widać także w wielu innych sektorach, takich jak restauracje i hotele, produkcja przemysłowa, transport, logistyka, komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy, gdzie prognoza plasuje się odpowiednio na poziomie +14 proc., +13 proc., +12 proc. i +11 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • HAHAHA NIE MAJĄ KOGO, POLACY CHCĄ GODNIE ZARABIAĆ...PŁACISZ OCHŁAP PRACUJ SAM

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.