Polska wśród 10 krajów UE z najniższym bezrobociem

0 0
Polska wśród 10 krajów UE z najniższym bezrobociem
Stopa bezrobocia spadła w 26 spośród 28 krajów UE. (Fot.: Flickr, CC BY-ND 2.0)

• Bezrobocie w Unii Europejskiej wyniosło 8,6 proc.
• Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów z najniższym bezrobociem.

Stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej w maju 2016 r. wyniosła 8,6 proc., czyli o 0,1 punktów procentowych mniej w porównaniu z kwietniem. Oznacza to, że w maju odnotowano najniższy poziom stopy bezrobocia od marca 2009.

Czytaj też: MRPiPS szacuje, że bezrobocie w czerwcu wyniosło 8,8 proc.

W porównaniu z rokiem 2015, stopa bezrobocia spadła wśród 26 spośród 28 krajów UE. Wyjątkami były jedynie Austria (wzrost stopy) oraz Łotwa (utrzymanie poziomu). Również stopa bezrobocia w krajach strefy euro odnotowuje tendencje spadkową - w maju wyniosła 10,1 proc.

Najniższą stopę bezrobocia wśród krajów UE odnotowano w maju w Czechach (4,0 proc.), na Malcie (4,1 proc.) oraz w Niemczech (4,2 proc.). Najwyższą natomiast zaobserwowano tradycyjnie w Grecji (24,1 proc., dane za marzec 2016 r.) oraz w Hiszpanii (19,8 proc.).

Największa poprawa w stosunku do maja 2015 miała miejsce na Cyprze (spadek z 15,3 proc. do 12,0 proc.), w Chorwacji (z 16,2 do 13,3 proc.) oraz w Bułgarii (z 10 do 7,3 proc.).

Polska znalazła się wśród 10 krajów o najniższej stopie bezrobocia, ze wskaźnikiem na poziomie 6,3 proc. W stosunku do kwietnia wysokość odsezonowanej stopy bezrobocia w Polsce pozostała bez zmian. Natomiast w porównaniu do maja zeszłego roku spadła o 1,2 pkt proc. (z 7,5 proc.).

Zgodnie z szacunkami Eurostatu, liczba osób bezrobotnych w Polsce, w maju wynosiła nieco ponad 1 mln, to o ok. 219 tys. mniej (ok. 17 proc.) niż w maju 2015 r. Podobnie jak w większości krajów UE28, stopa bezrobocia wśród kobiet w Polsce jest nieznacznie wyższa niż wśród mężczyzn, jednak skala poprawy w przypadku obu płci jest zbliżona.

Stopa bezrobocia wśród osób młodych (do 25 lat) wyniosła w maju w Polsce 17,3 proc., (spadek z 21 proc. rok do roku oraz o 0,1 pkt proc w stosunku do kwietnia), co oznacza, że bez pracy pozostaje wciąż 248 tys. aktywnie poszukujących zatrudnienia osób z najmłodszej kategorii wieku. Dla porównania, średnia dla krajów UE28 wyniosła w maju 18,6 proc. (spadek z 20,6 proc. rok do roku).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Ten wskaźnik bezrobocia jest owocem emigracji zarobkowej Polaków , gdyby nie to może już dawno byłyby w Polsce rozruchy społeczne . Ekipy postsolidarnościowe i liberalne lewactwo rozwalcowały naszą gospodarkę .Smutne , ale prawdziwe
  • Zarobki też mamy najniższe.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.