Polska Rada Ekumeniczna wybiera prezesa i zarząd

6
Polska Rada Ekumeniczna wybiera prezesa i zarząd fot.ekumenia.pl
Zgromadzenie Ogólne Polskiej Rady Ekumenicznej wybiera nowy zarząd i prezesa.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska Rada Ekumeniczna wybiera prezesa i zarząd

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

31 sie 2016 14:14


Narody Europy i Kościoły stoją przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest kryzys migracyjny - ocenił ustępujący prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, prawosławny abp Jeremiasz, przedstawiając sprawozdanie z działalności PRE. Rada wybiera nowe władze.

Zgromadzenie Ogólne Polskiej Rady Ekumenicznej wybiera nowy zarząd i prezesa. Abp Jeremiasz funkcję tę sprawował przez trzy kadencje, czyli 15 lat.

PRE przedstawiła również sprawozdanie ze swojej działalności. Podkreślono w nim znaczenie przesłania Kościołów w sprawie uchodźców. Abp Jeremiasz podkreślił, że chrześcijanie powinni dążyć do współpracy z odpowiednimi organami władzy państwowej i organizacjami społecznymi. "Tylko szeroko zakrojona akcja humanitarna i uwzględnienie politycznych i ekonomicznych przyczyn, może doprowadzić do rzeczywistej poprawy sytuacji. Niech będzie ona również impulsem dla rozwoju wolontariatu, także na poziomie naszych parafii, aby skutecznie i odpowiedzialnie zaradzić rodzącym się problemom" - mówił abp Jeremiasz. W sprawozdaniu abp Jeremiasz podkreślał, że w kontaktach z Kościołem Rzymskokatolickim, ważną rolę odgrywa Komisja ds. Dialogu pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną.

"W minionej pięcioletniej kadencji PRE Komisja odbyła 10 posiedzeń. Wyraziła pragnienie, aby zadbać o wymiar ekumeniczny obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w PRE zostali zaproszeni na obchody w Gnieźnie i Poznaniu. (...) Ważne dla polskiego ekumenizmu było odczytanie deklaracji Kościołów w Polsce +Sakrament Chrztu znakiem jedności+ z 23 stycznia 2000 roku. Odczytanie to odbyło się w czasie głównych uroczystości na stadionie w Poznaniu i przez uczestników spotkania było przyjęte z dużym entuzjazmem" - przypomniał abp Jeremiasz.

"W ramach uroczystości związanych z 1050. rocznicą chrztu Polski w czasie wizyty papieża Franciszka w Polsce odbyła się msza w Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Na tę uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele kościołów PRE" - dodał.

Zdaniem abp. Jeremiasza ważnym wydarzeniem w historii polskiego ekumenizmu są Zjazdy Gnieźnieńskie. Podczas kończącej się kadencji odbyły się one dwukrotnie - w 2012 roku oraz w tym roku. "Był to czas spotkań i dyskusji na temat miejsca chrześcijaństwa we współczesnym świecie. Hasło, które mu towarzyszyło, brzmiało: Europa nowych początków wyzwalająca moc chrześcijaństwa. Zjazd nawiązywał także do uroczystości 1050-lecia Chrztu Mieszka I" - podkreślił abp Jeremiasz, mówiąc o tegorocznym zjeździe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.