Polska nie jest rajem dla imigrantów. Trzeba to zmienić

0 0
Polska nie jest rajem dla imigrantów. Trzeba to zmienić
W perspektywie 20-25 lat z rynku pracy może zniknąć ok. 6 mln osób fot. sxc.hu

Polska, jako miejsce, w którym obcokrajowcy szukają pracy, plasuje się (według tegorocznego raportu CEED) na 16. miejscu w Europie i 4. w regionie - za Czechami, Słowenią i Estonią.

Wśród państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej Polska jest krajem o najniższej obecności obcokrajowców - ledwie 0,15 proc. Mała liczba emigrantów powoduje, że nie mamy większego problemu z konfliktami na tle narodowościowym, napięciami etnicznymi, tendencjami separatystycznymi, ale eksperci alarmują: tendencje demograficzne wskazują, że w Polsce może zabraknąć wkrótce rąk do pracy (kłopot ten pogłębia emigracja).

6 mln osób zniknie z rynku pracy

Wedle prognoz GUS, liczba ludności w Polsce do 2020 r. zmniejszy się o ok. 2 mln. Na jednego emeryta pracuje dziś 3,9 osób. Za kilkanaście lat mają to być tylko dwie osoby - oto tykająca pod systemem emerytalnym bomba. W perspektywie 20-25 lat z rynku pracy może zniknąć ok. 6 mln osób.

Procesy demograficzne - spadek przyrostu naturalnego - bardzo trudno zmienić (zwłaszcza w krótkim czasie). Podobnie z redukcją liczby emigrantów, a zwłaszcza ze sprowokowaniem ich masowych powrotów - to wymaga wielostronnych wysiłków, a efekt - niepewny. Realną szansą na uśmierzenie demograficznych problemów Polski jest w tej sytuacji zwiększenie napływu imigrantów.

Mówiąc o imigrantach, mamy na myśli przede wszystkim przybyszy ze Wschodu, zwłaszcza Ukrainy. To plus, bo oba narody pochodzą z podobnych kręgów kulturowych, co zmniejsza zagrożenie napięciami etnicznymi i religijnymi, jak choćby przypadku mniejszości muzułmańskich w krajach zachodnich.

Polska potrzebuje imigrantów

Na razie nie mamy do czynienia z imigracyjną falą (choć sytuacja na Wschodzie każe brać pod uwagę i taki scenariusz), ale widać, że napływ cudzoziemców wzrasta. W zeszłym roku wydano 43,6 tys. zezwoleń na pobyt czasowy, co oznacza wzrost o 10 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim. 60 proc. pozwoleń dotyczy obywateli Ukrainy...

Pod względem liczby wiz dla obywateli krajów spoza UE Polska niespodziewanie znalazła się w czołówce. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2013 r. wydała, zaraz po Wielkiej Brytanii, najwięcej pierwszych zezwoleń pobytowych w UE i wiz długoterminowych. Było ich prawie 274 tys. To szczypta optymizmu.

Polityka imigracyjna

Nadal jednak brakuje kompleksowej polityki imigracyjnej, choć widać, że administracja zaczyna się mierzyć z tym problemem. Od roku obowiązuje nowa, bardziej liberalna ustawa o cudzoziemcach (najważniejsze zmiany: wydłużenie okresu ważności zezwoleń na pobyt czasowy czy umożliwienie pobytu absolwentom polskich uczelni po zakończeniu studiów, w związku z poszukiwaniem pracy w Polsce). Także prezydent Bronisław Komorowski w swoim projekcie ustawy wspierającej innowacyjność zaproponował umiędzynarodowienie polskich uczelni, czyli szersze ich otwarcie na doktorantów z zagranicy.

Pierwsze jaskółki już są, ale wiosny jeszcze nie czynią. Tym bardziej że prawo to nie wszystko - polski rynek pracy musi być po prostu konkurencyjny, także pod względem płacowym. A to już dyskusja nie tylko o polityce imigracyjnej.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Kompletna Bzdura !!! Muzulmanie sie nie asymiluja.
  Przyjecie fanatykow religijnych jest tragedia!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.