Polska krajem starych i biednych ludzi

Polska pod rządami PO i PSL staje się krajem ludzi starych i biednych; młodzi uciekają za granicę za pracą, a w Polsce zostają starzy, którzy mają głodowe pensje bądź głodowe świadczenia emerytalne - mówił w środę w Sejmie Ryszard Zbrzyzny (SLD).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska krajem starych i biednych ludzi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 paź 2013 13:16


"To jest polska rzeczywistość Anno Domini 2013, a w 2014 r. będzie jeszcze gorzej" - powiedział Zbrzyzny, przedstawiając stanowisko swojego klubu wobec projektu budżetu państwa na przyszły rok.

Sytuację gospodarczą Polski określił jako "niestabilną i nieprzewidywalną". Jego zdaniem z tego powodu przedsiębiorcy będą bardzo ostrożni przy podejmowaniu decyzji o jakichkolwiek inwestycjach.

"Budżet nie stanowi żadnego fundamentu dla realizacji zadań mających zwiększyć ilość miejsc pracy, a tym samym bazę podatkową" - wskazywał. "Pięć milionów Polaków, którzy mogliby pracować, nie płaci składek ani na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ani na żadne inne fundusze" - mówił.

Zbrzyzny od początku środowej debaty był zdania, że posłowie nie powinni na razie omawiać projektu budżetu na przyszły rok. Proponował zdjęcie tego punktu z porządku obrad (marszałek Sejmu nie poddała tego pod głosowanie, argumentując, że wniosek został złożony zbyt późno). Poseł wskazywał, że budżet opiera się na rozwiązaniach, które nie tylko jeszcze nie weszły w życie, ale nawet nie zostały uchwalone. Chodzi szczególnie o zmiany w systemie emerytalnym zakładające przeniesienie części obligacyjnej z OFE do ZUS, a także propozycje zmian w regule wydatkowej.

Jak informował w środę w Sejmie w swoim wystąpieniu wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski, projekt ustawy dotyczący nowej reguły wydatkowej trafił do Sejmu w ubiegłym tygodniu, a projekt dotyczący zmian w OFE ma być w parlamencie w pierwszej połowie listopada.

Drugie czytanie projektu przyszłorocznego budżetu zaplanowano na 11 grudnia, a na 13 grudnia - głosowanie.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.