Polska jest 3. krajem w Europie pod względem liczby agencji pracy

• W Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia znajduje się 6918 firm. To trzeci wynik w Europie.
• Wynika to z zagranicznych inwestycji i rosnących kosztów rekrutacji na polskim rynku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska jest 3. krajem w Europie pod względem liczby agencji pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

13 paź 2016 12:02


Według danych GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła w sierpniu br. rekordowo niski poziom i wyniosła 8,5 proc. Jednocześnie coraz więcej mówi się o skutkach tworzącego się w Polsce rynku pracownika, problemach rodzimych przedsiębiorców z pozyskaniem wykwalifikowanych specjalistów oraz rosnących kosztach procesów rekrutacyjnych. Między innymi z tego powodu systematycznie rośnie zainteresowanie usługami agencji pracy.

Coraz większe problemy pracodawców z dotarciem do kandydatów o określonych kwalifikacjach to sytuacja, która stwarza doskonałe szanse dla rozwoju rynku firm rekrutacyjnych. Polska jest trzecim krajem w Europie – za Wielką Brytanią i Niemcami – pod względem liczby agencji pracy. Obecnie w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia znajduje się 6918 aktywnych podmiotów. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tylko w ubiegłym roku powstało ich niemal 1000. W bieżącym już ponad 800.

Zagraniczne firmy szukają polskich pracowników

Anna Kowalczyk z Relyon Recruitment & IT Services uważa, że rozwój rynku firm pośrednictwa pracy jest związany również ze zwiększonym napływem do Polski inwestycji zagranicznych.

– Sytuacja robi się bardziej poważna i nagląca, kiedy mówimy o firmach dopiero wchodzących na polski rynek, dla których sprawność i efektywność rekrutacji często decyduje o zysku lub stracie, a nawet powodzeniu całej inwestycji. Zagraniczni inwestorzy, nie znając specyfiku polskiego rynku pracy, często decydują się na zlecenie procesów rekrutacyjnych firmom zewnętrznym, mając świadomość, że one, ze względu na wysoki poziom specjalizacji zrobią to szybciej i taniej. A to nakręca koniunkturę – dodaje.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wyniku świadczonej usługi pośrednictwa pracy zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na terenie kraju w 2015 r. otrzymało 278 tys. osób. W porównaniu do 2014 r. liczba zatrudnionych wzrosła o 57,6 tys.

Rosną koszty rekrutacji

Obserwowane w niektórych branżach tendencje do umacniania się rynku pracowników generują dodatkowe wydatki po stronie firm. Nie tylko zwiększa się presja na płace, ale rosną również koszty rekrutacji. Jak wynika z badania Saragota Human Capital Benchmarking, średni koszt rekrutacji to 2640 zł. W przypadku firm produkcyjnych wzrasta on nawet do 4300 zł. Proces ten pochłania też o 43 proc. więcej czasu niż przed czterema laty.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yyxyxyx 2016-10-14 18:34:16

To wynika z tego, że nasze polskie prawo pracy i rozliczenia sa nie do ogarnięcia przez zagranicznych inwestorów, bo są zbyt skomplikowane.