Polska Grupa Górnicza, zwolnienia: Jest regulamin zwolnień grupowych emerytów

• Zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przyjął regulamin zwolnień grupowych.
• W ramach zwolnień w najbliższym czasie z pracy w spółce ma odejść 286 pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne.
• Docelowo w tej formie odejść ma nawet 600 osób, które nie zdecydowały się na emeryturę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska Grupa Górnicza, zwolnienia: Jest regulamin zwolnień grupowych emerytów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 cze 2016 12:13


Rezygnacja z pracy osób, które mają uprawnienia emerytalne, była jednym z postulatów poruszanych podczas negocjacji porozumienia społecznego, poprzedzającego przekazanie z początkiem maja kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej.

Procedura zwolnień grupowych została wszczęta w połowie maja. Teraz - jak poinformował w środę (8 czerwca) rzecznik PGG Tomasz Głogowski - zarząd przyjął regulamin zwolnień i formalnie wystąpi do związkowców o opinię w tej sprawie. Związki będą miały czas na jej wyrażenie do przyszłego tygodnia.

Wśród osób przewidzianych do zwolnienia są także związkowcy; według nieoficjalnych informacji jest to ok. 90 osób. Wcześniej część z działających w Kompanii związków deklarowała, że odejścia pracowników z uprawnieniami emerytalnymi powinny dotyczyć także związkowców. Niektóre związki zapowiadały jednak, że będą bronić swoich członków przed zwolnieniem.

Opinia związków nie jest dla pracodawcy wiążąca. PGG zamierza zwolnić tych związkowców z uprawnieniami emerytalnymi, którzy nie są chronieni ustawowo. W przypadku, gdy związkowcowi przysługuje ochrona przed zwolnieniem z mocy ustawy, odejście na emeryturę będzie zależało od jego woli.

Czytaj też: Polska Grupa Górnicza: Pracownicy są zainteresowani dobrowolnymi odejściami z osłonami socjalnymi?

Jak mówił w połowie maja prezes PGG Tomasz Rogala, odejście z pracy emerytów będzie procesem komplementarnym wobec tworzenia kopalń zespolonych, który ma uprościć strukturę firmy i poprawić jej efektywność. Do łączenia ze sobą kopalń ma dojść 1 lipca tego roku; wówczas z obecnych 11 kopalń PGG pozostanie pięć.

Obecnie kopalnie i centrala PGG zatrudniają w sumie ponad 32 tys. osób. Około 3,8-4 tys. pracowników może dobrowolnie odejść z firmy, korzystając z osłon socjalnych - zapisano to w porozumieniu poprzedzającym powołanie PGG. Osoby te miałyby odejść w tym i przyszłym roku; obecnie PGG sonduje zainteresowanie pracowników osłonami.

Za wyjątkiem osób z uprawnieniami emerytalnymi PGG nie planuje innych zwolnień grupowych - redukcja zatrudnienia ma następować stopniowo, w drodze odejść na emerytury lub dobrowolnego odchodzenia pracowników z wykorzystaniem osłon socjalnych, w miarę wydzielania majątku nieprodukcyjnego.

Zgodnie z przepisami procedura zwolnień grupowych wymaga zgłoszenia w powiatowym urzędzie pracy, powiadomienia strony społecznej oraz przyjęcia regulaminu zwolnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.