Połowa osób tracących status bezrobotnego w urzędach nie ma pracy. Ale poprawia statystyki

0 0
Połowa osób tracących status bezrobotnego w urzędach nie ma pracy. Ale poprawia statystyki
Fot. Fotolia

Z danych GUS wynika, że ponad połowa osób wykreślonych z pośredniaków nie pracuje. Z jakich powodów?

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie maleje. W pierwszym kwartale 2014 r. wynosiło 13,5 proc., w drugim – 12 proc., a w trzecim już tylko 11,5 proc. Przedstawione dane powinny budzić zadowolenie. Jednak ich głębsza analiza budzi zdziwienie. Dlaczego?

Otóż w każdym kwartale tylko niespełna połowa osób, które zostały wyrejestrowane z urzędów pracy, w rzeczywistości znalazła pracę. Pozostała część podnosi statystyki. W pierwszych trzech miesiącach 2014 r. ze statusu bezrobotnego 626 500 osób, a zatrudnienie znalazło jedynie 286 800 osób.

W drugim kwartale wyrejestrowało się 768 600 bezrobotnych, z czego tylko 341 700 podjęło pracę. Trzeci kwartał nie był lepszy. Z pośredniaków odeszło 716 500 osób, a jedynie 328 500 bezrobotnych zostało zatrudnionych.

Czy Polacy poddali się i przestali szukać pracy? Zdaniem dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan, bezrobotni wypisują się z pośredniaków z różnych przyczyn.

– Zapewne część wykreślonych została zniechęcona do tego, by korzystać z pomocy urzędów pracy. Inni znaleźli zatrudnienie bez wsparcia pośredniaków, a kolejna grupa wyjechała do pracy za granicę. Niektórzy z kolei nie szukają zatrudnienia z powodu choroby albo sprawowania opieki nad dzieckiem – wymienia.

Potwierdzają to statystyki. Z danych GUS wynika, że 44 tys. osób zrezygnowało z pomocy urzędu z własnej woli, a 66 tys. zdecydowało się na odbycie stażu lub szkolenia. Na emeryturę lub rentę przeszło tylko 8 700 osób.

Co z resztą? Aż 204 700 wyrejestrowanych nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, co stanowiło 28,6 proc. ogólnej liczby osób, które wypisały się z urzędu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • " 204 700 wyrejestrowanych nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy" - Chyba autor tego artykułu nigdy nie był bezrobotnym i nie miał do czynienia z pośredniakiem.
  Każdy bezrobotny, który zapomni o wyznaczonej wizycie w urzędzie pracy zostaje od razu wykreślony. Usprawiedliwia tylko zwolnienie od lekarza. To urzędy pracy poprawiają statystyki. A rząd chwali się jak dobrze jest w naszym kraju. KPINA.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.