Polacy wciąż boją się samozatrudnienia

70 proc. ogółu Polaków ma pozytywne nastawienie do samozatrudnienia. Niestety mimo tak pozytywnej postawy, nie przekłada się to na rzeczywistą liczbę założonych przedsiębiorstw. Dlaczego tak się dzieje?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy wciąż boją się samozatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

19 lis 2013 8:47


Według światowego raportu o przedsiębiorczości Amway 2013 odsetek Polaków pozytywnie nastawionych do przedsiębiorczości maleje wraz z wiekiem respondentów. W grupie osób, które ukończyły 60 lat i więcej, nieco ponad połowa ankietowanych aprobuje przedsiębiorczość. Wśród respondentów pomiędzy 30 a 59 rokiem życia, odsetek ten wzrasta do 72 proc. Poniżej 30 roku życia aż 81 proc. badanych myśli pozytywnie o samozatrudnieniu.

- Respondenci z wykształceniem uniwersyteckim wykazują najbardziej pozytywny stosunek do przedsiębiorczości, a w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba osób z wyższym wykształceniem znacznie wzrosła. W celu stymulacji samozatrudnienia w Polsce konieczne jest zapewnienie pomocy i wskazówek, w różnych formach. Ponadto, potencjał związany z przedsiębiorczością zwiększa się od 20 lat - komentuje prof. Jacek Klich z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Tegoroczne badanie pokazuje, że na świecie nadal najbardziej pozytywnie nastawieni do przedsiębiorczości są Duńczycy - 89 proc. Drugie i trzecie miejsce przypadło Finlandii - 87 proc. oraz Australii - 84 proc.

40 proc. ogółu Polaków jest w stanie wyobrazić sobie rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Z największym dystansem do samozatrudnienia podchodzą młodzi ludzie z krajów o dobrze zorganizowanych gospodarkach, takich jak: USA, Szwajcaria, Austria i Niemcy, a Także z Turcji i Węgier.

Własny biznes - jakie korzyści?

Kluczowym czynnikiem, zachęcającym do pracy na własny rachunek jest możliwość bycia własnym szefem. Jest to bardzo istotne dla respondentów zarówno ze wszystkich państw biorących udział w badaniu - 43 proc., jak i z Polski - 50 proc. Wśród młodych Polaków przed 30 rokiem życia odsetek ten wzrasta aż do 57 proc.

Możliwość samorealizacji i wdrażania własnych pomysłów to zachęta dla 50 proc. Polaków, natomiast możliwość uzyskania dodatkowych dochodów motywuje 38 proc. Dla 24 proc. własna firma to alternatywa bezrobocia. Innym pozytywnym aspektem dla 21 proc. Polaków to możliwość lepszego pogodzenia życia rodzinnego i czasu wolnego z pracą.

Kolejność ważności motywatorów do podejmowania pracy na własny rachunek różni się pomiędzy respondentami z poszczególnych państw. Możliwość lepszego pogodzenia życia rodzinnego i czasu wolnego z pracą jest bardzo ważna dla młodych Austriaków, Kolumbijczyków i Amerykanów. Samorealizacja ma największe znaczenie dla młodych z Danii, Finlandii i USA.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Emeryt (aktywny) 2013-11-19 13:36:07

Przeraża mnie biurokracja związana z prowadzeniem samodzielnej działalności, niemierzona liczba różnych przepisów i regulacji prawnych, komornicze nastawienie do przedsiębiorcy wszelkich urzędów i traktowanie samodzielnego przedsiębiorcy jak aferzystę, wyzyskiwacza i wroga Ludu. W tym "klimacie" albo trzeba mieć wielką odporność psychiczną, herkulesowe siły i samozaparcie, aby móc działać, albo rzeczywiście być aferzystą i krętaczem. Wstyd powiedzieć i może niektórym wydawać się to będzie nieprawdopodobne, ale znacznie łatwiej było być samodzielnym przedsiębiorcą - nie działającym dla okupanta - w czasie niemieckiej okupacji, niż teraz.. Znam to z własnego doświadczenia. Założyłem przedsiębiorstwo dwuosobowe w urzędzie gminnym w pół godziny i raz do roku składałem zeznanie podatkowe, którego sporządzenie zajmowało mi pół godziny. Bez komputera, internetu i cyfryzacji p. Boniego.