Polacy są tańsi i mniej chorują

Zdaniem pracodawców emigranci z Europy Środkowo-Wschodniej – wśród nich nasi rodacy – są tańsi, bardziej chętni do pracy i mniej chorują.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy są tańsi i mniej chorują

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

15 lip 2013 12:01


Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Centrum Badań Stosunków Pracy Uniwersytetu w Kopenhadze - pisze „Gazeta Wyborcza".

Naukowcy przepytali ponad 800 duńskich firm zatrudniających imigrantów z naszej części Europy. W 5,5-milionowej Danii w 2011 r. pracowało ich niemal 65 tys. Ta liczba rośnie.

Imigrantów przyciągają oczywiście zarobki. Średnia roczna płaca w Danii jest sześć razy wyższa niż w Polsce.

A co kieruje pracodawcami? Głównym powodem zatrudnienia obcokrajowców jest brak rodzimych kandydatów. Przynajmniej takich, którzy zgodziliby się pracować za 128 koron za godzinę (ok. 75 zł) - właśnie tyle dostają średnio pracownicy z Europy Środkowo-Wschodniej.

Okazuje się też, że pracownicy z naszej części Europy chętniej biorą nadgodziny i rzadziej korzystają z urlopu chorobowego - informuje „Gazeta Wyborcza".

Jak pracuje się w Danii? Najważniejsza jest nauka języka. Dopiero po opanowaniu duńskiego można liczyć na naprawdę ciekawe oferty. Jeśli znasz język, jesteś traktowany jak inni pracownicy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.