Polacy są spokojni o swoją pracę? Wszystko zależy od regionu, w którym mieszkają

0 0
Polacy są spokojni o swoją pracę? Wszystko zależy od regionu, w którym mieszkają
Fot. shutterstock

Ponad jedna trzecia mieszkańców województw podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego obawia się utraty swojego miejsca pracy. Jest to wynik aż o 10 p.p. wyższy niż średnia ogólnopolska, która wynosi 28 proc.

- Ekonomiczny i historyczny podział naszego kraju na Polskę A i B najczęściej odnosi się do dysproporcji w gospodarczym poziomie rozwoju między regionami na wschód i zachód od Wisły. Z wyników przeprowadzonego przez nas badania wynika, że z rozwarstwieniem kraju mamy też do czynienia na rynku pracy – podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Mieszkańcy zachodniej i południowej Polski spokojni o zatrudnienie

W regionie północno-zachodnim, czyli w województwach zachodnio-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim, 74 proc. mieszkańców nie obawia się o utratę obecnego miejsca pracy - wynika z regionalnego Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service.

Równie optymistyczne wyniki prezentują się w Śląskiem i Małopolskiem (region południowy), gdzie tylko o 1 proc. mniej zapytanych jest pewnych swego zatrudnienia. Mieszkańcy obu regionów najrzadziej w całej Polsce myślą też o zmianie pracy – odpowiednio 16 proc. i 13 proc., podczas gdy ogólnopolski odsetek wynosi 21 proc.

- Większa pewność pracy wiąże się z nowymi inwestycjami albo z rozwojem już istniejących przedsięwzięć. Dobrym przykładem jest województwo wielkopolskie, które stało się polskim centrum Automotive, i niejednokrotnie występuje zjawisko braku rąk do pracy. W wielu branżach mamy tam ujemne wskaźniki bezrobocia, co powoduje, że pracownicy często dowożeni są nawet z innych województw – mówi Hanczarek.

Przy granicy polsko-niemieckiej nie tylko pracuje się spokojniej, ale i łatwiej o znalezienie nowej posady. Ponad dwie trzecie mieszkańców województw zachodnio-pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego uważa, że wystarczą im na to trzy miesiące (68 proc.).

Na wschodzie bez optymizmu

Najbardziej o aktualne stanowisko pracy boją się mieszkańcy regionu wschodniego. Więcej niż co trzeci zapytany z województw podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego (38 proc.) zadeklarował taką obawę. Jest to wynik aż o 10 p.p. wyższy niż średnia ogólnopolska (28 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Ja jako inżynier znający się na materiałach po praktykach w PAN (letnie praktyki badawcze) naprawdę nie obawiam się o pracę. Nie każdy może być inżynierem ale każdy może być na tych praktykach.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.