Polacy nie mają oporów przed zmianą pracy. Mają też ku temu coraz więcej powodów

0 0
Polacy nie mają oporów przed zmianą pracy. Mają też ku temu coraz więcej powodów

Przebranżowienie może nie tylko pomóc bezrobotnym, nie znajdującym pracy w swoim zawodzie, ale także osobom które muszą zmienić miejsce pracy z powodów prywatnych, osobom które doświadczyły wypalenia zawodowego oraz tym, którym zależy na pracy zgodnej z pasją czy zainteresowaniami.

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i szybko reaguje na zmiany zachodzące w gospodarce. Prowadzi to często do sytuacji gdy oferty pracy nie pokrywają się z oczekiwaniami osób pracy poszukujących.

- Możliwości znalezienia etatu daje wtedy przebranżowienie. Można powiedzieć, że znaczna większość Polaków zdecydowałaby się na przebranżowienie jeśli pomogłoby im to w znalezieniu interesującej pracy - mówi Magdalena Furs, National Recruitment Manager w Adecco Poland.

Uzupełnieniem powyższych wniosków są dane dostarczone w raporcie CBOS „Mobilność i elastyczność zawodowa Polaków", który wskazuje że co szósty aktywny zawodowo Polak planuje zmianę zatrudnienia, ale w przypadku otrzymania oferty pracy lepiej płatnej aż połowa pracujących (51 proc.) skłonna byłaby zmienić obecne zatrudnienie, w tym co piąty (21 proc.) nie miałby w tym względzie żadnych wahań.

Mobilność zawodowa to nie tylko przebranżowienie i zmiana zawodu, ale także doskonalenie swoich umiejętności i poszerzanie kwalifikacji. Jednak obojętnie o jakiej formie mobilności mówimy, jej powody są podobne. Osoby które decydują się na dostosowanie do rynku pracy można podzielić na pięć grup.

- Pierwszą grupę stanowią osoby, które dokonują przebranżowienia ze względu na sytuację na rynku. Ich mobilność zależy od zmian w sektorze, czy branży w której w danym momencie pracują. Przykładem takich okoliczności może być zamknięcie dużego zakładu produkcyjnego, a co za tym idzie brak możliwości zatrudnienia w zawodzie. Kolejną grupą są osoby, które decydują się na ten krok z powodu sytuacji w jakiej znajduje się pracodawca. To może być likwidacja oddziałów terenowych, zmiana polityki firmy, zmiana lokalizacji siedziby przedsiębiorstwa, zwolnienia grupowe, czy zakończenie projektu - mówi Furs.

- Trzecia grupa pracowników to ta, która na przebranżowienie decyduje się z powodów osobistych np. zmian priorytetów życiowych. W ostatnim czasie coraz liczniej reprezentowana jest także grupa osób, która zawód zmienia z powodu wypalenia zawodowego. Taką decyzję podejmują nie tylko osoby pracujące w korporacji, często jest to także przebranżowienie w ramach jednej firmy polegające na zmianie miejsca w jej strukturze. W tej grupie znajdują się także studenci, którzy rozpoczynając swoją karierę szukają swojego miejsca na rynku pracy i nie są zadowoleni z obecnego zakresu obowiązków. Wreszcie jednym z ostatnich powodów może być sytuacja u pracodawcy, gdy praca nas zbyt dużo kosztuje pod względem emocjonalnym, co zmusza nas do jej zmiany - wyjaśnia menedżer.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.