Polacy martwią się o pracę. Nawet gdy mają umowę na czas nieokreślony

– Umowa na czas nieokreślony nie zapewnia wysokiej motywacji do pracy, lecz jest ważnym warunkiem koniecznym, aby wymagać od pracownika poważniejszego angażowania się na rzecz firmy – mówi Stefan Bulaszewski, senior coach TTX Institute.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy martwią się o pracę. Nawet gdy mają umowę na czas nieokreślony

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

5 lut 2015 4:10


Jednym z elementów wpływających na jakość pracy jest stabilność zatrudnienia. Mogą to być zarówno gwarancje oferowane przez pracodawcę, jak i wynikające z rozwiązań prawnych.

Czynnik bezpieczeństwa zatrudnienia jest niezwykle wysoko na liście czynników przyciągających kandydatów do pracy. Wg globalnego badania publikowanego przez Towers Watson, jest to numer 2 na liście, zaraz po dobrej płacy. Oba wymienione aspekty – rodzaj umowy o pracę oraz stabilna sytuacja firmy – są ważnymi czynnikami wpływającymi na poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia – mówi Stefan Bulaszewski, senior coach TTX Institute.

Jak podkreśla, pracodawca musi być czujny, bo z jednej strony stabilność zatrudnienia zwiększa poczucie bezpieczeństwa, co może sprzyjać zaangażowanej pracy. Z drugiej strony, u niektórych osób może wywołać odwrotny efekt. Są to jednak rzadkie przypadki, które dotyczą osób z niskim poczuciem moralności.

– Pracownicy, nawet objęci pewnością zatrudnienia, np. w związku z wejściem w wiek przedemerytalny w ogromnej większości nie obniżają jakości swojej pracy tylko dlatego, że mogą być pewni, że ich nie zwolnią – komentuje Bulaszewski.

Jeśli chodzi o rozwiązania formalne, to największą stabilizację zatrudnienia daje umowa o pracę na czas nieokreślony. Jak wynika z raportu „Wskaźniki jakości pracy”, opublikowanego przez GUS wśród pracujących w wieku 25 lat i więcej, niemal 60 proc. osób ma umowę na czas nieokreślony.

– Umowa na czas nieokreślony zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Sprzyja też postawie większej lojalności wobec pracodawcy – uważa Stefan Bulaszewski. – Zarazem menedżerowie powinni pamiętać, że jest to czynnik, który sam w sobie nie zapewnia wysokiej motywacji do pracy, lecz jest ważnym warunkiem koniecznym, aby wymagać od pracownika poważniejszego angażowania się na rzecz firmy – dodaje senior coach TTX Institute.

Z kolei umowę na czas określony ma co piąta osoba, a 60 proc. tej grupy to młodzi poniżej 25 lat. Ograniczona gwarancja pracy dotyczy również osób zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej. Jednak ten rodzaj umowy dotyczy niewielkiej liczby pracowników – mniej niż 100 tys.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.