Polacy martwią się o pracę. Nawet gdy mają umowę na czas nieokreślony

0 0
Polacy martwią się o pracę. Nawet gdy mają umowę na czas nieokreślony
Co siódmy pracownik odczuwa stres, ponieważ boi się, że zostanie zwolniony. Fot. Fotolia

– Umowa na czas nieokreślony nie zapewnia wysokiej motywacji do pracy, lecz jest ważnym warunkiem koniecznym, aby wymagać od pracownika poważniejszego angażowania się na rzecz firmy – mówi Stefan Bulaszewski, senior coach TTX Institute.

Jednym z elementów wpływających na jakość pracy jest stabilność zatrudnienia. Mogą to być zarówno gwarancje oferowane przez pracodawcę, jak i wynikające z rozwiązań prawnych.

Czynnik bezpieczeństwa zatrudnienia jest niezwykle wysoko na liście czynników przyciągających kandydatów do pracy. Wg globalnego badania publikowanego przez Towers Watson, jest to numer 2 na liście, zaraz po dobrej płacy. Oba wymienione aspekty – rodzaj umowy o pracę oraz stabilna sytuacja firmy – są ważnymi czynnikami wpływającymi na poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia – mówi Stefan Bulaszewski, senior coach TTX Institute.

Jak podkreśla, pracodawca musi być czujny, bo z jednej strony stabilność zatrudnienia zwiększa poczucie bezpieczeństwa, co może sprzyjać zaangażowanej pracy. Z drugiej strony, u niektórych osób może wywołać odwrotny efekt. Są to jednak rzadkie przypadki, które dotyczą osób z niskim poczuciem moralności.

– Pracownicy, nawet objęci pewnością zatrudnienia, np. w związku z wejściem w wiek przedemerytalny w ogromnej większości nie obniżają jakości swojej pracy tylko dlatego, że mogą być pewni, że ich nie zwolnią – komentuje Bulaszewski.

Jeśli chodzi o rozwiązania formalne, to największą stabilizację zatrudnienia daje umowa o pracę na czas nieokreślony. Jak wynika z raportu „Wskaźniki jakości pracy”, opublikowanego przez GUS wśród pracujących w wieku 25 lat i więcej, niemal 60 proc. osób ma umowę na czas nieokreślony.

– Umowa na czas nieokreślony zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Sprzyja też postawie większej lojalności wobec pracodawcy – uważa Stefan Bulaszewski. – Zarazem menedżerowie powinni pamiętać, że jest to czynnik, który sam w sobie nie zapewnia wysokiej motywacji do pracy, lecz jest ważnym warunkiem koniecznym, aby wymagać od pracownika poważniejszego angażowania się na rzecz firmy – dodaje senior coach TTX Institute.

Z kolei umowę na czas określony ma co piąta osoba, a 60 proc. tej grupy to młodzi poniżej 25 lat. Ograniczona gwarancja pracy dotyczy również osób zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej. Jednak ten rodzaj umowy dotyczy niewielkiej liczby pracowników – mniej niż 100 tys.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.