Pokolenie Baby-boomers: Warto zatrudniać 50-latków. To lojalni i zdyscyplinowani pracownicy

• Współcześni 50-latkowie to osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
• Pokolenie baby-boomersów ceni zaangażowanie i lojalność wobec pracodawcy.
• Są zwolennikami kooperacji, jednocześnie unikają rywalizacji
Synergia pokolenia z i baby-boomersów pozwala na wykreowanie zespołu o szerokim spektrum umiejętności.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pokolenie Baby-boomers: Warto zatrudniać 50-latków. To lojalni i zdyscyplinowani pracownicy

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl/AT

RynekSeniora.pl

24 cze 2016 15:33


Choć Polska posiada jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata (48,1 proc.), to warto zauważyć, że od 2004 r. wzrósł on aż o 30 proc. Czy to oznacza, że pracodawcy zaczęli dostrzegać potencjał tkwiący w pracownikach w średnim wieku?

Współcześni 50-latkowie (baby boomers - urodzeni w latach 1946-1964) to osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Dokładni, cierpliwi, lojalni i zdyscyplinowani. Nie mają tak wielu obowiązków domowych jak 30-40 latkowie, ponieważ ich dzieci są już dorosłe i samodzielne. Mają natomiast czas, aby bardziej angażować się w sprawy przedsiębiorstwa i mocniej skupić się na pracy.

Czytaj też: Rynek pracy potrzebuje wszystkich pokoleń. Nie tylko X i Y

Według ekspertów rynku pracy, pokolenie baby-boomersów to grupa, która ceni zaangażowanie i lojalność wobec pracodawcy. Wolą pracować w hierarchicznych strukturach, mając większą skłonność niż inne pokolenia do akceptowania reguł narzucanych przez organizację.

Wolą współpracować niż rywalizować Pracownicy 50+ są zwolennikami kooperacji, jednocześnie unikają rywalizacji, co może stanowić punkt wspólny w integracji z pokoleniem Y (Polacy urodzeni od 1984 r. do nawet 1997 r., tzw. milenialsi).

O najmłodszych pracownikach, igrekach, mówi się, że są to osoby potrzebujące niezależności, równocześnie szukające w swoim otoczeniu kogoś, kto mógłby być dla nich mentorem. Cechują się mniejszą lojalnością względem pracodawców, jednak potrafią zaangażować w pracę, jeśli spełnia ich oczekiwania i zaspokaja potrzeby. Mają wysokie kompetencje wirtualne, dzięki czemu mogą stanowić źródło wiedzy w tym zakresie dla starszych pracowników.

Czytaj też: Pokolenie Z jest gotowe na ciężką pracę

- Ogromna wiedza i doświadczenie osób o dłuższym stażu zawodowym, to wielka wartość dla firm. Daleka jestem od podziału pracowników na młodszych i starszych ze wskazaniem, która grupa jest bardziej efektywna. Dywersyfikacja zespołu pozwala na wyzwolenie potencjału drzemiącego na styku pomysłowości pokolenia Y z dyscypliną i praktyką ich rodziców - tłumaczy Zuzanna Mikołajczyk, członek zarządu Mikomax Smart Office.

Synergia tych dwóch grup pozwala na wykreowanie zespołu o szerokim spektrum umiejętności, który jest oddany realizacji powierzonych zadań (cechy pokolenia baby-boomers), jednocześnie ciągle rozwija swoje umiejętności i wiedzę w danej tematyce (co jest charakterystyczne dla pokolenia Y).

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.