Podobno kto szuka nie błądzi. Jednak oni szukali i nie znaleźli

0 0
Podobno kto szuka nie błądzi. Jednak oni szukali i nie znaleźli

Biernych zawodowo przybywa. Niemal o 11 proc. wzrosła w ciągu roku liczba osób, których poszukiwania pracy – nawet tej w szarej strefie – nie przyniosły żadnych rezultatów.

W czwartym kwartale ubiegłego roku takich bezrobotnych było 482 tys., rok wcześniej o 46 tys. mniej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nie ma wątpliwości, że jej obecny wzrost ma związek z sytuacją na rynku pracy.

W 2006 r. bezrobocie wynosiło 14,8 proc., podczas gdy w marcu tego roku wzrosło do 14,4 proc. i można się spodziewać, że wzrosła także liczba biernych, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy.

- Gdy trudno jest uzyskać miejsce pracy, następuje proces zniechęcenia przez jałowość wysiłków - podsumowuje dla "DGP" prof. Elżbieta Kryńska.

Co zniechęca?

Nie tylko brak ofert, ale i proponowane minimalne wynagrodzenie.

- Z kolei dla innych dostępne oferty zatrudnienia wiążą się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania lub dłuższymi dojazdami, na co nie są gotowe - dodaje Karolina Sędzimir, ekspert rynku pracy z PKO BP.

Na szybką poprawę sytuacji nie ma co liczyć, a to może mieć niekorzystne skutki dla rzeszy osób, które przestały szukać zajęcia.

- Wiąże się to z utratą wiary w siebie i kwalifikacji, bo nie ulega wątpliwości, że kwalifikacje, które nie są wykorzystywane, się starzeją. A im dłużej jest się bez pracy, tym trudniej potem do niej wrócić - mówi prof. Elżbieta Kryńska.

- Część osób da się zaktywizować ponownie, ale niestety część z nich wypada już z rynku pracy - dodaje Karolina Sędzimir. Stają się wówczas długotrwałymi klientami pomocy społecznej.

Tak wysoka liczba osób biernych, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy, ma jeszcze jeden aspekt. Jeśli doliczyć je do 2 mln 337 tys. bezrobotnych, którzy są zarejestrowani i czekają na oferty z pośredniaków, to okazuje się, że łączna liczba osób bez zajęcia wzrośnie do 2 mln 819 tys. - czyli faktycznie jest o jedną piątą wyższa. - zauważa "DGP".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.