Podkarpacki rynek pracy oczami pracodawców

Zaledwie 14 proc. polskich pracodawców w 2013 roku poszukiwało pracowników. Najlepiej sytuacja dla potencjalnych pracowników wyglądała na Podkarpaciu, bo odsetek pracodawców poszukujących pracowników był tam najwyższy, ale ich wymagania też były wysokie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podkarpacki rynek pracy oczami pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: AW

14 lip 2014 11:18


Obniżenie potrzeb zatrudnieniowych dotknęło właściwie wszystkich pracodawców bez względu na wielkość zatrudnienia i branżę działalności - wynika z największego w Europie Środkowo-Wschodniej badania rynku pracy - Bilansu Kapitału Ludzkiego.

Wyniki, jakie uzyskano w badaniu BKL w ujęciu ogólnopolskim, nie znalazły swojego odzwierciedlenia w wynikach regionalnych, uzyskanych w województwie podkarpackim, w przypadku którego odsetek pracodawców poszukujących pracowników wyniósł 17%. W żadnym z województw w 2013 roku odsetek pracodawców poszukujących pracowników nie był wyższy niż w podkarpackim.

Miało to również swoje odzwierciedlenie we wzroście liczby pracowników poszukiwanych przez pracodawców, który w 2013 roku wyniósł 33 572, co potwierdziło też systematyczny i obserwowany od 2010 roku zwiększenie potrzeb zatrudnieniowych w tym województwie.

Jednocześnie też pracodawcy w województwie podkarpackim byli w grupie pracodawców najsilniej odczuwających trudności w znalezieniu pracowników spełniających ich oczekiwania. Na problemy wskazywało aż 83% pracodawców, podczas gdy średnia dla całego kraju wyniosła 78%. Warto również dodać, że dotyczyło to nie tylko pracodawców na Podkarpaciu, ale też pracodawców we wszystkich trzech województw ściany wschodniej.

Największy problem ze znalezieniem pracowników w województwie podkarpackim dotyczył pracodawców z branż: opieka zdrowotna, budownictwo i transport, handel i gastronomia, gdzie praktycznie 9 na 10 pracodawców zgłaszało problemy z rekrutacją osób do pracy. Dane te różnią się od wyników dla całej Polski, gdzie trudności dotyczyły głównie budownictwa i transportu oraz przemysłu i górnictwa. Wyniki ogólnopolskie nie wskazują też na tak duże problemy ze znalezieniem pracowników w opiece zdrowotnej (różnica 22 punktów procentowych).

W województwie podkarpackim największe problemy rekrutacyjne występowały podczas rekrutacji robotników wykwalifikowanych - 41 proc. przedsiębiorców zatrudniających na te stanowiska zgłaszało problemy. Trudno było też znaleźć techników i personel średniego szczebla (18 proc. wskazań), pracowników usług i sprzedaży (16 proc.) oraz operatorów i monterów (15 proc).

Dane z ostatniego raportu BKL wskazują, że przedsiębiorcy z województwa podkarpackiego poszukiwali pracowników przede wszystkim korzystając z usług Powiatowych Urzędów Pracy (69 proc.) oraz drogą poleceń znajomych i rodziny (64 proc. wskazań).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.