PO: Sejm powinien się sprzeciwić kandydaturze Szarka na prezesa IPN

0 0
PO: Sejm powinien się sprzeciwić kandydaturze Szarka na prezesa IPN
Czy Jarosław Szarek zostanie prezesem IPN? (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

• Kandydat na szefa IPN, dr Jarosław Szarek wypowiedziami na temat mordu w Jedwabnem i "uleganiem narracji narzuconej przez PiS", pokazał, że nie ma moralnych kwalifikacji do pełnienia funkcji prezesa IPN - ocenił Michał Szczerba (PO).
• Według PiS, zarzuty PO pod adresem Szarka są absurdalne.
• Zdaniem Szczerby, kandydatura Szarka na prezesa IPN powinna się spotkać z absolutnym sprzeciwem Sejmu.

Sejmowa komisja sprawiedliwości we wtorek (19 lipca) zdecydowała, że zarekomenduje Sejmowi wybór dr Szarka na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Skandaliczna wypowiedź dr Szarka

Szczerba powiedział na środowej (20 lipca) konferencji prasowej, że na posiedzeniu komisji sprawiedliwości, dr Szarek w skandaliczny sposób wypowiadał się o mordzie w Jedwabnem.

Poseł PO przywołał wypowiedź Szarka z wtorkowego (19 lipca) posiedzenia komisji, który był pytany o to, kto dokładnie był wykonawcą zbrodni w Jedwabnem.

- Wykonawcami tej zbrodni byli Niemcy, którzy wykorzystali w tej machinie własnego terroru - pod przymusem - grupkę Polaków. I tutaj odpowiedzialność w pełni za tę zbrodnię pada na niemiecki totalitaryzm. Polskie Państwo Podziemne wszelkie przejawy kolaboracji z Niemcami, szmalcownictwa, karało śmiercią - mówił kandydat na prezesa IPN.

Szczerba przypomniał na środowej (20 lipca) konferencji prasowej, że IPN w 2003 roku wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie zabójstwa obywateli polskich narodowości żydowskiej w Jedwabnem. Jak mówił, w uzasadnieniu IPN stwierdził m.in.: "Wykonawcami zbrodni, jako sprawcy sensu stricte, byli polscy mieszkańcy Jedwabnego i okolic w liczbie co najmniej około 40 (osób)".

Według Szczerby, wypowiedź Szarka "przekreśla ustalenia IPN". "Czy Jarosław Szarek zamierza pisać historię na nowo?" - pytał poseł PO.

Powiedział też, że "mamy do czynienia z politycznym przyzwoleniem na zachowanie, które kwestionują prawdę historyczną". Jego zdaniem, wypowiedź Szarka nie buduje pojednania polsko-żydowskiego, a także pogarsza wizerunek w Polski na świecie.

- Prezes IPN musi gwarantować, że w swoich działaniach nie będzie się kierował ideologią, kłamliwą narracją oraz ignorancją, która wyklucza fakty, potwierdzone śledztwami i prawomocnymi postanowieniami IPN - powiedział Szczerba.

Sejm powinien odrzucić kandydaturę dr Szarka

Według niego, kandydatura Szarka na prezesa IPN "powinna się spotkać z absolutnym sprzeciwem Sejmu".

- Ten kandydat, swoim zachowaniem, wypowiedziami, ignorancją historyczną, uleganiem narracji narzuconej przez PiS, pokazał że nie ma żadnych kwalifikacji, a na pewno kwalifikacji moralnych, do tego, żeby pełnić funkcję prezesa IPN - uważa poseł PO.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.