PKP Cargo: Zwalniali, teraz będą zatrudniać

1000 maszynistów planuje zatrudnić spółka PKP Cargo. Połowa już przechodzi szkolenie. Powstaje pytanie, po co były wcześniejsze zwolnienia?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PKP Cargo: Zwalniali, teraz będą zatrudniać

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

12 mar 2015 22:00


Jak podaje Polskie Radio, najpierw firma zgodziła się na odejście ponad 3 tysięcy pracowników. Teraz w ciągu dwóch lat chce zatrudnić i wyszkolić około tysiąca maszynistów. Koszt przeszkolenia jednej osoby około 100 tysięcy złotych.

. Rozmówca IAR dodaje, że firma chce zatrudnić i przeszkolić jeszcze około 500 osób.Prezes PKP Cargo Adam Purwin wyjaśnia, że firma chce odbudować ten zawód w Polsce. W 2014 roku spółka zatrudniła prawie 500 osób, które przechodzą obecnie dwuletnie szkolenie. Rozmówca IAR dodaje, że firma chce zatrudnić i przeszkolić jeszcze około 500 osób.

Adam Purwin tłumaczy, że branża kolejowa w najbliższych latach zderzy się z "luką pokoleniową", a szkolnictwo kolejowe w Polsce praktycznie przestało funkcjonować. Żeby zostać maszynistą, trzeba spełnić kryteria psychofizyczne. To oznacza, że nie wszyscy, którzy chcą wykonywać ten zawód, dostaną się na szkolenie i znajdą zatrudnienie.

Czytaj też: PKP Cargo: 3300 osób zapisało się do programu dobrowolnych odejść

Spółka ma za sobą redukcję zatrudnienia. Jak wyjaśnia członek zarządu Łukasz Hadyś po przeprowadzeniu programu dobrowolnych odejść pracowników, PKP Cargo zatrudnia około 22 tysięcy osób. Zgodę na odejście dostał 3041 pracowników. Koszt programu to około 265 milionów złotych. Roczne oszczędności szacowane są na co najmniej 100 milionów złotych. Jednym z warunków debiutu giełdowego była gwarancja zatrudnienia na 3 lub na 9 lat. Odchodzący pracownicy mogli liczyć na 12 do 36 miesięcznych pensji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.