Piła „szyje pracowników na miarę potrzeb przedsiębiorców”

• Fundacja Pro Progressio opublikowała Raport Focus on Piła.
• Wynika z niego, że rozbudowany system studiów dualnych w mieście pomógł w zbudowaniu zaplecza kadrowego.
• Piła coraz częściej rekomendowana jest przez organizacje branżowe jako dogodna lokalizacja dla sektora BPO.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piła „szyje pracowników na miarę potrzeb przedsiębiorców”

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

5 lut 2016 14:50


Piła, oddalona o 96 kilometrów od Poznania, pod względem biznesowym pozostawała dotąd w cieniu stolicy Wielkopolski. Tymczasem miasto jest głównym ośrodkiem gospodarczym i akademickim subregionu liczącego ponad 400 tysięcy mieszkańców.

Piła zachęca inwestorów atrakcyjnym usytuowaniem: na przecięciu dróg krajowych prowadzących z Wybrzeża na południe, do Poznania, Gorzowa i dalej do Niemiec, oraz ze Szczecina i Świnoujścia do Bydgoszczy i Warszawy. W promieniu 105 kilometrów znajdują się dwa porty lotnicze: w Poznaniu oraz Bydgoszczy, a na terenie samej Piły funkcjonuje lądowisko o powierzchni ponad 320 ha gruntów, obecnie używane do lotów biznesowych oraz sportowych.

Zaplecze kadrowe

Według badań fundacji Pro Progressio, zajmującej się rozwojem przedsiębiorczości w Polsce, o potencjale inwestycyjnym danego regionu stanowi m.in. zaplecze kadrowe. Piła jest jednym z miast, kładących nacisk na szkolenie pracowników „szytych na miarę potrzeb przedsiębiorców”. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy przedstawicieli świata akademickiego i biznesu, w wyniku której powstał rozbudowany system studiów dualnych.

– Model zintegrowanego kształcenia umożliwia zdobywanie doświadczenia zawodowego podczas studiowania. Trójstronną współpracę szkół wyższych, samorządów oraz prywatnych przedsiębiorstw określamy mianem „złotego trójkąta” – mówi Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio.

Otwartość szkół wyższych na poszerzanie oferty dydaktycznej i dostosowywanie jej do wymogów nakładanych przez świat biznesu jest kluczem do pozyskiwania nowych inwestorów i redukowania liczby bezrobotnych absolwentów na rynku pracy.

Biznes w Pile

Zastępca prezydenta miasta Beata Dudzińska podkreśla, że Piła posiada wszystkie atuty większych miast, ale bez ich obciążeń. Wśród największych walorów wymienia wspomnianą już ścisłą współpracę świata nauki z biznesem, atrakcyjne tereny inwestycyjne oraz kompleksową obsługę dla inwestorów i wsparcie w procesie rekrutacji.

– Zaufało nam już ponad 80 firm z kapitałem zagranicznym, a każdy nowy inwestor może liczyć na naszą pomoc. W Pile po prostu opłaca się inwestować – mówi Beata Dudzińska.

Przykładami takich inwestycji są centra operacyjne Phillips Lighting Poland, Grupy PZU czy Polkomtel. Miasto jest rozwijającym się ośrodkiem usług outsourcingowych oraz centrów usług wspólnych. Do wiodących działów gospodarki należą branże: elektroniczna, elektryczna, logistyczna i poligraficzna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.