Pieniądze to nie wszystko. Czym kierować się przy zmianie pracy?

0 0
Pieniądze to nie wszystko. Czym kierować się przy zmianie pracy?
Motywacja czysto finansowa może oznaczać, że nie mamy oporów przed „przeskoczeniem” do innej firmy, która zaproponuje wyższą stawkę. (Fot. fotolia)

• Najczęstszą przyczyną chęci zmiany pracy, podawaną w trakcie rozmów, są kwestie finansowe.
• Zdaniem rekruterów pieniądze są ważne, ale nie mogą być głównym i pierwszoplanowym powodem podawanym przez rekrutowanego.
• Przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą, kandydat powinien przyjrzeć się bliżej firmie i sprawdzić, czy jest ona miejscem pracy, którego szuka.

W pracy konsultanta ds. rekrutacji codziennie przeprowadza się od kilku do kilkunastu rozmów z kandydatami z różnych firm, poziomów zaszeregowania w organizacji, a także z osobami w różnym wieku i z różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Celem tych wywiadów, oprócz sprawdzenia czy danej osobie możemy zaproponować stanowisko zlecone przez klienta, jest również doradzenie w kwestii dalszych kroków w karierze zawodowej. Moim zdaniem jedyną słuszną drogą prowadzącą do właściwego przeprowadzenia procesu doradczego, jest odpowiednie rozpoznanie motywacji danej osoby do zmiany pracy.

Jak wynika z mojego doświadczenia, najczęstszą przyczyną chęci zmiany pracy, podawaną w trakcie rozmów są kwestie finansowe. Kandydaci niezwykle często mają poczucie, że nie są w tym aspekcie doceniani w obecnym miejscu pracy. Najczęściej dzieje się tak, kiedy przełożony odmówi danej osobie podwyżki, bądź – co gorsze – osoba ta dowie się, że pracownik na analogicznym stanowisku zarabia więcej.

Kwestie finansowe są bardzo ważnym aspektem na każdym etapie decydowania o zmianach zawodowych. Potwierdza to najnowszy raport Antal Attrition dotyczący zjawiska składania wypowiedzeń przez pracowników w sektorze SSC, BPO i ITO, według którego aż 92 proc. ankietowanych jako powód zmiany pracy wskazało właśnie zaproponowane wyższe wynagrodzenie.

Magdalena Kapusta z Antal SSC/BPO, autorka artykułu (Fot. Mat. pras.)
Magdalena Kapusta z Antal SSC/BPO, autorka artykułu (Fot. Mat. pras.)

Nie tylko pieniądze

Warto jednak pamiętać, że pomimo niezaprzeczalnie ważnej roli, jaką spełnia aspekt finansowy przy podejmowaniu decyzji o zmianie, nie może być on powodem podawanym jako główny i pierwszoplanowy.

Dlaczego? Po pierwsze, wyobraźmy sobie, jak taki komunikat zostanie odebrany przez osobę, z którą będziemy rozmawiać. Konsultantom z firm rekrutacyjnych podczas wstępnych rozmów zawsze w takiej sytuacji włącza się „czerwone światło” – kandydat, którego jedyną motywacją jest wyższe wynagrodzenie prawdopodobnie nie zrobi dobrego wrażenia na pracodawcy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Ale wszystko bez pieniędzy to...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.