Ożywienie zbyt słabe, by obniżyć bezrobocie

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, obniżył się o 0,1 pkt mdm - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Ożywienie gospodarcze jest zbyt słabe, by spowodować spadek bezrobocia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ożywienie zbyt słabe, by obniżyć bezrobocie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 gru 2013 10:29


"Był to czwarty miesiąc jego spadku, jednak w ostatnich trzech miesiącach skala redukcji wartości wskaźnika była wygasająca" - napisano w raporcie.

"Pomimo coraz wyraźniejszych sygnałów wskazujących na ożywienie gospodarki oraz zwiększającej się w ostatnich miesiącach liczby deklaracji przedsiębiorców do zatrudniania pracowników, pozytywnych i trwałych zmian na rynku pracy na razie nie widać. Ożywienie jest zbyt słabe, aby spowodować spadek bezrobocia" - dodano.

Czytaj też: Kolejne spadki bezrobocia

Rozkład wpływu składowych wskaźnika był zrównoważony: cztery działały w kierunku jego wzrostu i cztery w kierunku spadku.

"Istotne jest, że poprawę na rynku pracy reprezentowały te składowe, które odzwierciedlają oczekiwania uczestników rynku. Natomiast składowe, które reprezentują zaszłe w gospodarce procesy, które w przyszłości mogą wpłynąć na spadek stopy bezrobocia, nie poprawiają się" - napisano.

W ocenie BIEC, stopa bezrobocia po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych od początku roku nie uległa większej zmianie i oscylowała w okolicach 13,5 proc.

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w październiku wyniosła 13,0 proc. wobec 13,0 proc. we wrześniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.