Oto najlepsze polskie miasta na start kariery

0 0
Oto najlepsze polskie miasta na start kariery

Prawie połowa młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami. Mają trudności ze znalezieniem pracy albo nie zarabiają wystarczająco dużo, żeby iść na swoje. Czy jednak w całej Polsce jest młodym tak samo trudno wyfrunąć z gniazda?

"Gazeta Wyborcza" opracowała ranking 21 miast, w których warunki do startu w zawodowego i usamodzielnienia się są najlepsze. Pod uwagę wzięto różne kryteria, m.in. ceny mieszkań i wysokość wynagrodzeń.

Według danych GUS najmniejsze bezrobocie wśród ludzi w wieku 25-34 lat jest we Wrocławiu. Po nim jest: Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków i Katowice. Natomiast najtrudniej znaleźć pracę młodym jest w Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Częstochowie, Radomiu i w Płocku.

Jeśli jednak znajdzie się pracę w Płocku (np. w Orlenie, ktory głównie stymuluje medianę wynagrodzeń tego miasta), można liczyć na całkiem dobre zarobki - średnie wynagrodzenie wynosi tu 4600 zł brutto miesięcznie, i sprawia, że Płock jest drugim miastem w Polsce - tuż za Warszawą (6 tys. zł miesięcznie) - oferującym najbardziej atrakcyjne zarobki.

Najgorzej pod względem wynagrodzeń wypada Białystok - średnia miesięczna pensja jego mieszkańców to 3085 zł brutto.

Jak wynika z rankingu "GW", o cztery kąty najłatwiej w Radomiu. Za 50-metrowe mieszkanie trzeba przeznaczyć tam 33,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto. Podobnie jest w Gorzowie Wielkopolskim i Częstochowie, które w zestawieniu zarobków wypadły słabo, ale zajmują miejsca tuż za Radomiem jako miasta o najlepszej relacji przeciętnego wynagrodzenia do cen mieszkań. Dopiero za nimi uplasowały się Katowice, Płock i Gdańsk, w których zarabia się lepiej.

Sumując wszystkie kryteria: dostępność pracy, wysokość zarobków i możliwość kupna mieszkania - zwyciężył Gdańsk. Okazał się miejscem o niskim bezrobociu wśród młodych, stosunkowo wysokich zarobkach i niezłej jak na duże miasto relacji wynagrodzeń do cen mieszkań. Tuż za nim: Warszawa - z niskim poziomem bezrobocia i zdecydowanie wyższej średniej zarobków.

Trzecie miejsce ex quo zajęły Poznań i Wrocław, a czwarte Szczecin, co jest zasługą stosunkowo wysokiej średniej wynagrodzeń i relatywnie tanich mieszkań w tym mieście. Kraków znalazł się dopiero na 10. miejscu (ex aequo z Bydgoszczą).

 

 

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.