Oto najlepsze i najgorsze miasta do szukania pracy w Polsce

0 0
Oto najlepsze i najgorsze miasta do szukania pracy w Polsce
Kraków, Poznań, Katowice, Opole, a może Warszawa? Gdzie najłatwiej o pracę? (fot. pixabay)

Poznań oraz Wrocław znalazły się na szczycie listy miast, w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce. Na osobę bezrobotną przypadają tam średnio blisko dwie oferty pracy - wynika z raportu Adzuna Polska. Kraków i Katowice plasują się niewiele w tyle, wyprzedzając stolicę, która znalazła się na piątym miejscu w rankingu. A gdzie o pracę najtrudniej?

W klasyfikacji regionalnej, województwo mazowieckie, dolnośląskie i śląskie wypadły najlepiej, podczas gdy woj. podlaskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie zajęły ostatnie miejsca w analizie będąc „najgorszymi województwami do znalezienia pracy”.

Województwo podlaskie wciąż pozostaje daleko w tyle pod względem liczby wakatów na bezrobotnego. W Białymstoku jest ponad 10 osób bezrobotnych na jedno ogłoszenie pracy, niemal dwukrotnie więcej niż w kwietniu tego roku. Łódź i Lublin wypadły niewiele lepiej.

Gorące branże

Branża budownicza i produkcyjna nieustannie dominują pod względem liczby wakatów w kraju. Sektor IT oraz finansów rośnie w siłe – tu zaobserwowano jednostajny przyrost ofert w pracy na przestrzeni ostatnich miesięcy. Służba zdrowia wypada w porównaniu najgorzej, gdyż oferuje niewiele ponad 2 proc. wszystkich dostępnych stanowisk w Polsce.

Bez języka ani rusz

Pracodawcy w Polsce coraz częściej wymagają znajomości języków obcych. Język angielski zdecydowanie dominuje ranking – aktualnie ponad 20 proc. ofert pracy wymaga jego znajomości. Język niemiecki to drugi najpopularniejszy w Polsce język poszukiwany przez pracodawców - blisko 15 proc. ofert pracy w Polsce wymaga jego znajomości.

Język rosyjski zdecydowanie stracił na popularności przez ostatnie dekady, a w tym roku wymaga go niecały 1 proc. ofert. Pracodawcy wymagający znajomości francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, czy chińskiego to ułamek w skali kraju.

W Warszawie aż 40 proc. aktualnych ofert zawiera wzmiankę o znajomości języka angielskiego, 8 proc. niemieckiego i jedynie 2 proc. francuskiego. W Krakowie język angielski to wymóg w 20 proc. ofert, a we Wrocławiu prawie 25 proc. Niemiecki najpopularniejszy jest we Wrocławiu, gdzie 15 proc. pracodawców poszukuje kandydatów posługujących się właśnie tym językiem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.