Oto najbardziej pożądani specjaliści 2014 r.

- Rok 2014 dla przedstawicieli wielu zawodów będzie rokiem pracownika, a to z kolei na pracodawcach wymusi zwiększenie nakładów na budowanie marki pracodawcy oraz rekrutację, a także sięgnięcie po pracowników spoza naszego kraju – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oto najbardziej pożądani specjaliści 2014 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 sty 2014 14:48


Programiści (przede wszystkim aplikacji na urządzenia mobilne), administratorzy bazy danych, pracownicy wsparcia technicznego, księgowi oraz specjaliści do spraw finansowych, przedstawiciele handlowi, sprzedawcy, doradcy klienta oraz pracownicy obsługi klienta mogą zacierać ręce - dla nich ofert pracy w najbliższym czasie na pewno nie zabraknie.

Pracodawcy będą również poszukiwać inżynierów, konstruktorów, planerów produkcji - generalnie osoby z kierunkowym wykształceniem na stanowiska techniczne. Natomiast w związku z nowymi funduszami europejskimi przeznaczonymi na infrastrukturę, wzrośnie również zatrudnienie w budownictwie.

- Na rynku będzie również duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników. To ich pracodawcy potrzebują zdecydowanie najwięcej, co wynika ze specyfikacji naszej gospodarki wciąż jednak opartej na przemyśle i produkcji, a nie nowoczesnych technologiach. O tych pracowników jest też najtrudniej na rynku - jak wynika z badań Bilans Kapitału Ludzkiego - podkreśla Małgorzata Majewska.kompetencje

Coraz większego znaczenia nabierają również kompetencje miękkie i społeczne. - Zaangażowanie, chęć do pracy czy umiejętność pracy w zespole będą zyskiwały na znaczeniu. Pracodawcy coraz częściej narzekają na ich brak. Co gorsze, nie da się ich nauczyć w krótkim czasie, a w wielu przypadkach jest to nawet niemożliwe - mówi Majewska.

- Wiele firm jest w stanie natomiast nauczyć swoich pracowników kwestii technicznych, związanych z wykonywanym zawodem, czy piastowanym stanowiskiem - dodaje.

Wciąż intensywnie rekrutują także centra usług wspólnych (SCC) i firmy outsourcingowe. W 2013 r. najczęściej poszukiwano pracowników do działów IT, HR, czy księgowości i finansów. Łącznie w 2013 r. ogłoszenia od pracodawców z tego sektora stanowiły ponad 50 proc. wszystkich opublikowanych ofert na monsterpolska.pl.

- Pracowników poszukiwały przede wszystkim centra zlokalizowane w Krakowie, Wrocławiu oraz Warszawie. Duże ożywienie widać również w Gdańsku i całym Trójmieście, gdzie w 2012 r. powstało 9 centrów z kapitałem zagranicznym. Najbardziej dynamiczny wzrost jest zauważalny w Krakowie, gdzie powstało aż 11 nowych obiektów tego typu oraz Wrocław, gdzie swoje centra usług wspólnych zlokalizowało 9 nowych firm - wylicza Majewska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.