Osoby starsze muszą mieć szansę na aktywny udział w społeczeństwie

0 0
Osoby starsze muszą mieć szansę na aktywny udział w społeczeństwie

Resort pracy planuje we wrześniu przedstawić długookresową politykę państwa na rzecz seniorów na lata 2014-20 - zapowiedział w czwartek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Przygotowaniem programu zajmuje się działająca w ministerstwie rada ds. seniorów.

"To nasza wspólna odpowiedzialność, aby grupa osób starszych miała szansę na aktywny udział w społeczeństwie" - przekonywał podczas konferencji prasowej PSL w Sejmie minister.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że w 2012 roku - czyli w Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej - uruchomiony został pierwszy raz w historii rządowy program wspierania aktywności osób starszych. Obejmuje on cztery priorytety: edukacyjny, solidarności wewnątrz i międzypokoleniowej, partycypacji społecznej osób starszych oraz usług opiekuńczych. "W latach 2012-13 przekazaliśmy na ten cel 60 mln zł" - poinformował.

Jak podkreślał, tego typu działania są szczególnie istotne "w obliczu siwiejącej Europy, (...) w obliczu starzenia się społeczeństw".

Temat polityki senioralnej był także przedmiotem - poinformował minister - środowych polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych.

"Wymieniliśmy nasze doświadczenia, państwo Izrael może się poszczycić dużym wsparciem dla osób starszych, aktywnością w wolontariacie, aktywnością również w dziedzinie udziału osób starszych w społeczeństwie obywatelskim" - ocenił. Poinformował, że ministrowie umówili się na współpracę w najbliższym czasie.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski, szef sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, zaznaczył, że to minister z Polskiego Stronnictwa Ludowego jako pierwszy minister wprowadził do struktury resortu pracy i polityki społecznej departament polityki senioralnej. Do Sejmu wpłynął projekt, zgodnie z którym na poziomie rad gmin miałyby powstawać rady seniorów - powiedział.

W 2012 r. rząd przyjął Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. W ramach realizowane są przez organizacje pozarządowe zadania publiczne na rzecz seniorów; program zakłada też opracowanie - we współpracy z innymi resortami i urzędami centralnymi, samorządem terytorialnym, organizacjami obywatelskimi oraz środowiskami naukowymi i eksperckimi - założeń długofalowej polityki senioralnej.

W ubiegłym roku w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstał Departament Polityki Senioralnej. Z kolei w lutym 2013 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady ds. Polityki Senioralnej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.