Optymizm na rynku pracy rośnie. Pracodawcy coraz więcej zatrudniają

Rok 2014 był rokiem powrotu optymizmu wśród pracodawców. Po fali gorszej sytuacji na rynku pracy, która miała miejsce w 2013 roku, wzrost zapotrzebowania na pracowników deklarowali pracodawcy ze wszystkich branż i wszystkich regionów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Optymizm na rynku pracy rośnie. Pracodawcy coraz więcej zatrudniają

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 kwi 2015 13:05


Wiosną 2014 r. sytuacja na polskim rynku pracy wydawała się powrócić do normy sprzed spadków obserwowanych w 2013 r. Badania zrealizowane w projekcie Bilans Kapitału Ludzkiego potwierdzają, że 17 proc. pracodawców deklarowało poszukiwanie pracowników.

Jednocześnie zaobserwowano zdecydowany wzrost popytu na liczbę poszukiwanych osób – o 26 proc. w porównaniu do 2013 r. i 18 proc. w porównaniu do 2012 r. Również z myślą o kolejnych miesiącach pracodawcy zgłaszali większą niż w poprzednich latach chęć zatrudnienia nowych osób w perspektywie kolejnego półrocza. Również wyniki badań BKL w układzie branżowym potwierdzają wzrost zapotrzebowania na pracowników w porównaniu do poprzednio deklarowanego.

Czytaj też: Oto najbardziej poszukiwane zawody w Polsce w 2015 r.

W układzie regionalnym wzrost zapotrzebowania na pracowników widoczny był praktycznie we wszystkich regionach. Największe wzrosty zanotowano w tych województwach, z których wcześniej pracodawcy wskazywali największe obniżenie popytu na osoby do pracy – głównie na południu kraju, w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i lubelskim (a także dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim).

Czytaj też: Te branże najbardziej potrzebują HR-owców

- Bezsprzecznie wyniki uzyskane w roku 2014 potwierdzają, że pracodawcy optymistycznie postrzegają pojawiające się szanse rynkowe co ma odzwierciedlenie w ich decyzjach związanych z zatrudnieniem nowych osób. Warto jednak mieć na uwadze, że badanie realizowane było przed eskalacją konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, który diametralnie zmienił sytuację w wybranych branżach związanych z produkcją i eksportem towarów za naszą wschodnią granicę. Konflikt wpłynął na zwiększenie poczucia zagrożenia i niepewności sytuacji w gospodarce także w branżach, które nie są bezpośrednio związane z rynkami wschodnimi. Dlatego należy się spodziewać, że optymistyczne prognozy pracodawców składane w perspektywie kolejnych 6 miesięcy, mogły nie przełożyć się na równie optymistyczne wyniki zatrudnienia nowych pracowników – podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości .

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.