Optymistyczne wskaźniki rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, utrzymuje tendencję spadkową od blisko roku; w czerwcu skala jego spadku była blisko dwukrotnie niższa niż w maju i kwietniu - wynika z badania BIEC.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Optymistyczne wskaźniki rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 lip 2014 9:41


Obserwowane zmiany nadal jednak zapowiadają poprawę sytuacji na rynku pracy i spadek stopy bezrobocia.

"Na nieco wolniejsze obniżanie się wskaźnika miały głównie wpływ: kurcząca się w ostatnich miesiącach liczba osób, które znalazły pracę i wyrejestrowały się z zasobu osób bezrobotnych oraz pogorszenie opinii menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat ogólnej sytuacji gospodarczej i perspektyw zatrudnieniowych. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia w maju w stosunku do kwietnia br. zmalała o niespełna 0,1 punktu procentowego i wyniosła 12,6 proc. Raportowana przez GUS stopa bezrobocia spadła z 13 proc. w kwietniu br. do 12,5 proc. w maju, co obrazuje pozytywne oddziaływanie przede wszystkim czynników sezonowych" - napisano w komunikacie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

"Cztery składowe wskaźnika przyczyniły się do jego wzrostu, a tym samym pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Tyle samo zmiennych oddziaływało w kierunku spadku wartości wskaźnika"
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.