Opiekunka seniorów zawodem z przyszłością?

0 0
Opiekunka seniorów zawodem z przyszłością?
- Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się organizowaniem pracy dla opiekunek z Polski - mówi Maria Korzeniewska-Jeleń, dyrektor ds. rekrutacji w Promedica24. (Fot. Fotolia)

Rynek usług związanych z opieką będzie rósł. Struktura demograficzna społeczeństwa niemieckiego i opinie tamtejszych lekarzy na temat opieki nad seniorami zdają się wskazywać na dobre perspektywy dla nowego, tworzącego się zawodu – opiekunki osób starszych. To szansa na aktywizację zawodową Polek.

Według danych statystycznych, w samych Niemczech żyje ponad 22 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia, w tym aż 4,5 mln osób powyżej 75 roku życia, tj. w wieku wymagającym zazwyczaj stałej opieki.

Z kolei według badań Promedica24 Insight, aż 77 proc. badanych niemieckich lekarzy twierdzi, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom i zapewniona w nim opieka. Burzy to mit o powszechnej popularności domów opieki. Ci sami badani przyznają, że osoby spędzające jesień życia we własnym domu z reguły żyją dłużej niż ci, których opieka organizowana jest poza najbliższym im miejscem.

Z kolei według opinii badanych Polek, aż 78 proc. z nich ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną, najczęściej członkiem rodziny. Naturalnie wynika to z zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny.

Takie doświadczenie – w związku z profilem demograficznym społeczeństw zachodniej Europy – zdaje się potwierdzać, że opiekunka osób starszych, to jeden z możliwych sposobów na aktywizację zawodową kobiet szczególnie po 50 roku życia.

- Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się organizowaniem pracy dla opiekunek z Polski. Część z nich działa legalnie – jak najwięksi gracze – część podejmuje ryzyko działań nieoficjalnych. Oznacza to jednak, że taki rodzaj zajęcia, nawet jeśli jest to dodatkowa, czy okazjonalna czynność, staje się coraz popularniejszym sposobem na aktywizację zawodową i podreperowanie domowego budżetu, czy wręcz wsparcie finansowe rodziny – komentuje Maria Korzeniewska-Jeleń, dyrektor ds. rekrutacji w Promedica24.

*Badanie zostało przeprowadzone w 2015 r. wśród niemieckich lekarzy oraz wśród 400 Polek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.