Opiekunka seniorów zawodem z przyszłością?

Rynek usług związanych z opieką będzie rósł. Struktura demograficzna społeczeństwa niemieckiego i opinie tamtejszych lekarzy na temat opieki nad seniorami zdają się wskazywać na dobre perspektywy dla nowego, tworzącego się zawodu – opiekunki osób starszych. To szansa na aktywizację zawodową Polek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opiekunka seniorów zawodem z przyszłością?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 lut 2016 15:25


Według danych statystycznych, w samych Niemczech żyje ponad 22 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia, w tym aż 4,5 mln osób powyżej 75 roku życia, tj. w wieku wymagającym zazwyczaj stałej opieki.

Z kolei według badań Promedica24 Insight, aż 77 proc. badanych niemieckich lekarzy twierdzi, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom i zapewniona w nim opieka. Burzy to mit o powszechnej popularności domów opieki. Ci sami badani przyznają, że osoby spędzające jesień życia we własnym domu z reguły żyją dłużej niż ci, których opieka organizowana jest poza najbliższym im miejscem.

Z kolei według opinii badanych Polek, aż 78 proc. z nich ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną, najczęściej członkiem rodziny. Naturalnie wynika to z zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny.

Takie doświadczenie – w związku z profilem demograficznym społeczeństw zachodniej Europy – zdaje się potwierdzać, że opiekunka osób starszych, to jeden z możliwych sposobów na aktywizację zawodową kobiet szczególnie po 50 roku życia.

- Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się organizowaniem pracy dla opiekunek z Polski. Część z nich działa legalnie – jak najwięksi gracze – część podejmuje ryzyko działań nieoficjalnych. Oznacza to jednak, że taki rodzaj zajęcia, nawet jeśli jest to dodatkowa, czy okazjonalna czynność, staje się coraz popularniejszym sposobem na aktywizację zawodową i podreperowanie domowego budżetu, czy wręcz wsparcie finansowe rodziny – komentuje Maria Korzeniewska-Jeleń, dyrektor ds. rekrutacji w Promedica24.

*Badanie zostało przeprowadzone w 2015 r. wśród niemieckich lekarzy oraz wśród 400 Polek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.