Olimpiada w Rio de Janeiro. Dziennikarz już niepotrzebny? Newsy pisze robot

• Newsy z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, które są publikowane na stronie "The Washington Post" oraz na Twitterze, są pisane przez... roboty.
• Za dostarczanie najświeższych informacji sportowych z Brazylii odpowiada opracowany przez inżynierów z dziennika algorytm o nazwie Heliograf.
• Czy to oznacza, że wkrótce dziennikarze będą zbędni?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Olimpiada w Rio de Janeiro. Dziennikarz już niepotrzebny? Newsy pisze robot

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

8 sie 2016 16:48


Jak przekonuje Jeremy Gilbert, szef projektu, robot nie został stworzony po to, by zastąpić dziennikarzy, ale by im pomóc. - Dzięki temu, że drobnymi newsami zajmuje się maszyna nasi autorzy i reporterzy mają więcej czasu na tworzenie ważniejszych i obszerniejszych materiałów, dzięki temu oferta „The Washington Post” kierowana do czytelników staje się coraz bardziej wartościowa - wyjaśnia.

Robot dziennikarz w "The Washington Post" nie jest dużą nowością. Przykładowo, "Los Angeles Times" posiada maszynę (którą w dodatku stworzył jeden z dziennikarzy), która wyłapuje informacje o klęskach żywiołowych i zamieszcze szybkie raporty o takich zdarzeniach.

"Forbes" z kolei ma specjalne algorytmy do wyszukiwania i tworzenia newsów o firmach, których akcje na giełdzie mają się dobrze.

Wszystko wskazuje na to, że robotów w zespołach redakcyjnych będzie coraz więcej. Według firmy analitycznej Gartner, w 2018 r. 20 proc. artykułów będą przygotowywały roboty właśnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.