Okiem rekrutera: błędy kandydatów z życia wzięte

0 0
Okiem rekrutera: błędy kandydatów z życia wzięte

Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejsza akcja marketingowa jaką podejmujemy w życiu. Najważniejsza, bo ma doprowadzić pracodawcę do korzystnej dla nas decyzji, należałoby więc dobrze przygotować się do procesu „sprzedaży”. Oczywiste? Nie do końca.

Osoby wysoko oceniające swoje kwalifikacje, robią masę błędów podczas spotkań rekrutacyjnych - mowa o braku wiedzy o niedostatecznym przygotowaniu, niewłaściwym stroju, ale też o niecenzuralnym słownictwie.

„Jak ci się k... nie podoba, to wypie...!" - wsparte uderzeniem pięścią w stół, padło podczas rekrutacji na stanowisko kierownika budowy. Miał to być fragment odpowiedzi na pytanie o styl zarządzania zespołem.

- To był jedyny raz, kiedy bałam się podczas rozmowy rekrutacyjnej - przyznaje Natalia Tomasiewicz, specjalista ds. rekrutacji Work Express.

- Wiedziałam, że budowlańcy mają swój specyficzny język, ale nie zdecydowałam się zarekomendować tego kandydata. Miał odpowiednie kwalifikacje, ale nie wiedziałam jak się zachowa podczas rozmowy z pracodawcą - wspomina Tomasiewicz.

Ten kandydat przepadłby zresztą i tak, bo na porannym spotkaniu wyraźnie pachniał alkoholem, który najwyraźniej nie zdążył z niego wywietrzeć.

Upodobanie do ciężkiego słownictwa i przesadna oszczędność wypowiedzi to przypadłość kandydatów na stanowiska z branży budowlanej. Co jednak powiedzieć o kandydatce z doktoratem z psychologii, klnącej jak szewc podczas rozmowy rekrutacyjnej?

- Kandydatka najwyraźniej nie widziała niczego niestosownego w posługiwaniu się takim słownictwem. Prawdopodobnie chciała sobie dodać animuszu a może i trochę odmłodzić. Niestety, dla mnie był to sygnał, ze nie umie sobie poradzić ze swoimi emocjami a zatem nie nadaje się na stanowisko na które aplikowała - mówi Tomasiewicz.

Strach odczuwany przez kandydatów podczas rozmów najskuteczniej podcina im skrzydła. Zwykle jest dobrze widoczny dla rekrutera i stanowi poważną przeszkodę na drodze do zatrudnienia. Na stanowiskach kierowniczych i większości specjalistycznych, umiejętność radzenia sobie ze stresem, bez wpływu na jakość pracy, to kluczowa umiejętność, więc ktoś kto zdradza objawy rozchwiania emocjonalnego podczas rozmowy z rekruterem, ma mniejsze szanse na spotkanie z pracodawcą.

Z doświadczeń ekspertów Work Express wynika, że stres rekrutacyjny najgorzej znoszą kandydaci, którzy przez wiele lat związani byli z jedną firmą. Często nie uczestniczyli dotychczas w rozmowie rekrutacyjnej, więc reagują na nią stresem i nierzadko odreagowują go na rekruterze.

Często spotykana w takiej sytuacji taktyka to odgrywanie osoby urażonej, faktem, że rozmawia ze specjalistą ds. rekrutacji a nie z zarządem firmy, w której chce pracować. Kandydaci próbują w ten sposób postawić się ponad swoimi rozmówcami a wyzwaniem dla rekrutera w takiej sytuacji jest nie tylko przeprowadzenie rozmowy, ale też uspokojenie kandydata.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.