Okiem rekrutera: 10 błędów mowy ciała popełnianych na rozmowie kwalifikacyjnej

Zachowanie podczas spotkania rekrutacyjnego jest równie istotne jak to, co kandydat mówi. Jakie są zdaniem HR-owców największe błędy związane z mową ciała?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Okiem rekrutera: 10 błędów mowy ciała popełnianych na rozmowie kwalifikacyjnej

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 lut 2015 5:41


Podobnie jak randka, rozmowa kwalifikacyjna w kilka minut może przeobrazić się w katastrofę. Z badań przeprowadzonych przez Harris Poll na zlecenie CareerBuilder wynika, że 49 proc. pracodawców już po pięciu minutach spotkania rekrutacyjnego wie, czy kandydat pasuje do danego stanowiska. Z kolei 90 proc. rekruterów ma pewność po 15 minutach.

Mowa ciała zdradza często dużo więcej niż słowa. 93 proc. wagi przekazywanych przez nas informacji stanowią komunikaty niewerbalne, czyli nasz wygląd, gesty i mimika. Słowa stanowią zaledwie 7 proc. naszego komunikatu.

– Człowiek może odpowiednio wcześniej zaplanować i przemyśleć to, co powie. Dużo trudniej zaprogramować naszą gestykulację, a tym bardziej mimikę. Właśnie one zdradzają, co tak naprawdę chodzi nam po głowie. Świadomość tego może bardzo się przydać w życiu osobistym i zawodowym – sądzi Paweł Rusek z portalu MediaCV.pl.

Czytaj też: Rekrutacja w siedzibie firmy przy szklance wody? A gdyby tak wyjść w teren?

Serwis CareerBuilder zapytał HR-owców, jakie błędy popełniają kandydaci, jeśli chodzi o mowę ciała. Najczęściej udzielaną odpowiedzią (65 proc.) był brak kontaktu wzrokowego.

– Bardziej wiarygodny jest kandydat, który utrzymuje kontakt wzrokowy. Spojrzenie powinno być kilkusekundowe i naturalne, wspomagające rozmowę – uważa Sylwia Chwastyk-Kolasa, starszy konsultant ds. rekrutacji w agencji zatrudnienia Manpower.

36 proc. rekruterów sądzi, że błędem jest brak uśmiechu. Jedna trzecia HR-owców nie lubi, jeśli kandydat bawi się czymś, co leży na stole. Z kolei 30 proc. krytykuje złą postawę ciała. 19 proc. osób z działu personalnego nie toleruje wiercenia się na krześle, a 26 proc. – krzyżowania rąk na piersiach.

Czytaj też: Jakie błędy gwarantują, że nie otrzymamy pracy?

– Osoba pewna siebie powinna mieć wyprostowaną sylwetkę, otwarte gesty oraz patrzeć wprost w oczy rozmówcy. Niedopuszczalna jest zamknięta postawa czy nerwowe zachowanie, ponieważ wpływa to negatywnie na jej wizerunek – ocenia Aneta Wabińska, doradca ds. wizerunku w biznesie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

7 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Magda 2015-02-04 14:16:58

To, że rekruterzy czegoś nie tolerują, bądź im się nie podoba, jest wg mnie śmieszne. Rozmowa kwalifikacyjna sama w sobie jest stresująca. Wiadomo, że powinno się panować nad stresem, niemniej jednak mało osób to potrafi. Ja sama zajmuję się rekrutacją i bardziej wyłapuję te jeszcze bardziej subtelne elementy w zachowaniu; np ton głosu, czy ktoś mówi olewająco, czy widać, że się angażuje w rozmowę, czy unika odpowiedzi, czy nie potrafi mi na coś odpowiedzieć. Plus masa innych tego typu czynników. Ja sama będąc rekrutowaną miałam mega wielki stres, czasami nie potrafiłam powstrzymać drżenia rąk, a czasami wręcz przeciwnie - odpowiadałam spokojnie i byłam opanowana. Sama po sobie też wiem, że całkowicie inna jestem przy rozmowie (nie raz z przejęcia można zapomnieć o swoich np kluczowych zaletach - tak, to się zdarza! Czasem zapomni się przysłowiowego języka w gębie), a całkiem inna już jestem na stanowisku. Tam jestem w swoim żywiole i I just do my job cause I just love it. Generalizacja ze strony widzimisię HRowców jest więc krzywdząca dla kandydatów.

Yankee Survey, teh Editor 2015-02-04 10:27:55

so if body language is so important why do you have an expert say at the end it should not be? what is the angle of this story? Zeżarliście zbyt dużą dawkę portalozy i się ośmieszacie.

Gosia 2015-02-04 07:21:17

Jaki poziom HR taki poziom rekrutacji, jak się nie posiada wiedzy, to ocenia się po wyglądzie. Pseudopsycholodzy i pseudospecjaliści to większość pracowników HRpowszechne zjawisko