Oferty pracy znikną przez automatyzację. Tutaj roboty zastąpią ludzi

• W 2035 r. 50 tys. ofert pracy aktualnie dostępnych na polskim rynku może być nieaktualnych.
• W ciągu najbliższych 20 lat 25 proc. wakatów zniknie z polskiego rynku pracy.
• Szczecin, Bielsko Biała i Radom to miasta najbardziej narażone na automatyzację.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oferty pracy znikną przez automatyzację. Tutaj roboty zastąpią ludzi

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 maj 2016 17:55


Osoby poszukujące pracy powinny poważnie rozważyć, czy ich miejsca pracy są "bezpieczne" w obliczu automatyzacji, która zastąpi umiejętności pracowników. Według analizy przeprowadzonej przez Adzuna Polska na podstawie 198 tys. ofert pracy aktualnie dostępnych na polskim rynku, ponad 1 na 4 oferty nie uchroni się przed procesem robotyzacji.

Najgorzej będzie w Szczecinie

Spośród 10 miast w Polsce którym przyjrzano się ze szczególną uwagą, Szczecin okazał się mieć najwyższy odsetek ofert pracy zagrożonych automatyzacją. Niemal 30 proc. wszystkich ogłoszeń właśnie w tym mieście kwalifikuje się do grupy którą naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego określili jako wysoce podatną na automatyzację.

Radom i Gdańsk znajdują się niewiele w tyle w rankingu miast najbardziej narażonych na robotyzację miejsc pracy do 2035 roku.

{media;34656;10 miast z największa i najmniejszą liczbą ofert pracy w kategorii wysokiego ryzyka automatyzacji. (fot. Adzuna Polska);http://pliki.pulshr.pl/i/03/46/56/034656.jpg;http://pliki.pulshr.pl/i/03/46/56/034656.jpg}

W Warszawie, Krakowie i Łodzi znaleziono najwięcej ofert pracy w zawodach "przyszłościowych", ale średnio 1 na 5 wakatów w tych miastach charakteryzuje wysokie ryzyko automatyzacji. Warszawa znajduje się tuż za Krakowem na szczycie najmniej zagrożonych miast, lecz pod względem proporcji wakatów wysokiego ryzyka, liczba ofert pracy które potencjalnie przejmą maszyny to 2 proc. w skali kraju.

W Warszawie zniknie blisko 4 tys. ofert, a więc 17 proc. wszystkich dostępnych wakatów.

Zagrożone branże

Duże liczby wolnych stanowisk dla kierowców (5175), pracowników administracji (1744) oraz pracowników fizycznych w branży produkcyjnej i przemysłowej (18163) świadczą o szczególnym zagrożeniu w sektorze administracji, transportu, oraz o skali robotyzacji linii produkcyjnych. Oferty pracy dla kierowców (które charakteryzuje bardzo wysokie prawdopodobieństwo robotyzacji), to 3 proc. wszystkich wakatów.

Pracodawcy poszukujący pracowników do obsługi klienta (14667) stanowią aż 7 proc. wszystkich wakatów kraju, pomimo iż kwalifikujące się do tej kategorii profesje polegają w dużej mierze nawykonywaniu powtarzalnych, rutynowych procesów, które są najbardziej podatne na automatyzację.

Popularną kategorią jest również administracja (1744), którą charakteryzuje wysoki współczynnik automatyzacji, poprzez zastosowanie oprogramowań i urządzeń inteligentnych.

*Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki zatytułowane "The Future of Employment: How Susceptible Are Jobs To Computerisation?” kategoryzuje 702 zawody według ich prawdopodobieństwa automatyzacji w skali od 0 do 1. Adzuna wykorzystała dane dotyczące zawodów, których prawdopodobieństwo automatyzacji było większe lub równe 0.75, dopasowała do nich słowa kluczowe używane przez pracodawców w ofertach pracy i potwierdziła z danymi bazy danych Adzuna Polska dotyczącej ofert pracy opublikowanych w maju 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.