Oferty pracy: Ubiegły rok był rekordowy. Sporo propozycji dla HR-owców

0 0
Oferty pracy: Ubiegły rok był rekordowy. Sporo propozycji dla HR-owców
W 2015 r. pracodawcy wykazali optymizm, który zaowocował zwiększeniem liczby ogłoszeń o pracę o ponad 12 proc. /Fot. Fotolia

• Wzrastające PKB i optymistyczne prognozy mają pozytywny wpływ na rynek pracy.
• Najwięcej ofert zatrudnienia w 2015 r. pojawiło się w handlu i sprzedaży.
• Liczba ofert pracy dla specjalistów z zakresu HR zwiększyła się o 18 proc.
• Spośród województw liderem okazało się mazowieckie.

Według corocznego raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2015” ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby ofert pracy opublikowanych na portalu (434,8 tys. ofert pracy). Pracodawcy wykazali optymizm, który zaowocował zwiększeniem liczby ogłoszeń o pracę o ponad 12 proc. w stosunku do 2014 roku (386,5 tys. ofert).

To wyraźne ożywienie na rynku pracy jest potwierdzane także przez dane napływające z gospodarki. We wrześniu tego roku, po raz pierwszy od 14 lat, stopa bezrobocia spadła poniżej 10 proc. i wynik ten utrzymuje się. Także wzrastające PKB i optymistyczne prognozy ekonomiczne mają wpływ na rynek pracy.

W tych branżach było najwięcej ofert pracy.
W tych branżach było najwięcej ofert pracy.

 

Pierwsza piątka branż, publikująca najwięcej ofert pracy, nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Od lat niezmiennie liderem pozostaje handel i sprzedaż – w 2015 r. zaoferowano 86,6 tys. miejsc pracy, co stanowiło jedną piątą ogółu ofert, dając 2,7 proc. wzrost rok do roku.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: bankowość, finanse i ubezpieczenia (14,3 proc. ofert pochodziło z tej branży), przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (po 8 proc.). Na piątym miejscu znalazło się budownictwo i nieruchomości, które po kryzysie z ubiegłych lat rozwija się coraz szybciej i wykazało w roku 2015 znaczący popyt na pracowników.

Interesujące wyniki prezentują także inne branże, między innymi przemysł lekki, gdzie odnotowano 12,5 proc. wzrost liczby ogłoszeń o pracę oraz marketing, media, reklama z ponad 14-procentowym wzrostem. Mocno trzyma się także transport i logistyka – zaobserwowano wzrost liczby ofert pracy o 12,4 proc. w porównaniu do 2014 r.

Najwięcej specjalistów potrzebowała branża budowlana.
Najwięcej specjalistów potrzebowała branża budowlana.

W 2015 r. najwięcej ofert pracy (tak jak w roku poprzednim) skierowanych było do handlowców i sprzedawców, pracowników do spraw obsługi klienta oraz specjalistów do spraw finansów (15,4 proc. wszystkich ofert pracy) i IT (14,9 proc.).

Największy wzrost zapotrzebowania w 2015 r. odnotowano dla pracowników związanych z budownictwem – liczba ofert pracy dla tych specjalistów wzrosła o 23,1 proc., oraz dla pracowników produkcji (o 22,3 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.