Oferty pracy są, ale nie dla tych którzy ich szukają

0 0
Oferty pracy są, ale nie dla tych którzy ich szukają

Są bezrobotni, którzy nie potrafią znaleźć ofert pracy w swoim zawodzie. Z drugiej strony istnieje wiele wolnych ogłoszeń o pracę, ponieważ kandydaci nie posiadają umiejętności, które pozwoliłyby wykonywać dany zawód.

Jak wynika z danych resortu pracy w pierwszym półroczu 2013 r. nie trafiła do urzędu żadna oferta pracy aż w 397 zawodach (dotyczy to np. matematykow, filozofów, techników włókiennictwa). Z drugiej strony pojawiło się 55 profesji, do których nie było odpowiednich kandydatów (dotyczyło to np. psychiatrów, lekarzy intensywnej terapii, specjalistek pielęgniarstwa rodzinnego czy lekarzy medycyny pracy).

- Pogłębia się niedopasowanie między tym, jakich pracowników potrzebują firmy, a jacy bezrobotni szukają zatrudnienia. Obserwujemy je już od kilku lat - mówi dla „Dziennika Gazety Prawnej" prof. Mieczysław Kabaj, ekspert Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Pracodawcy mają również problem z dopasowaniem kandydatów na dane stanowisko pracy. Eksperci twierdzą, że winy jest m.in. system edukacji - informuje „DGP".

- Nie jest oparty na strukturze popytu na pracę, czyli szkoły nie kształcą w tych zawodach, których potrzebuje rynek - tłumaczy na łamach „DGP" prof. Kabaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.