Oferty pracy są, ale nie dla tych którzy ich szukają

Są bezrobotni, którzy nie potrafią znaleźć ofert pracy w swoim zawodzie. Z drugiej strony istnieje wiele wolnych ogłoszeń o pracę, ponieważ kandydaci nie posiadają umiejętności, które pozwoliłyby wykonywać dany zawód.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oferty pracy są, ale nie dla tych którzy ich szukają

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 lut 2014 10:09


Jak wynika z danych resortu pracy w pierwszym półroczu 2013 r. nie trafiła do urzędu żadna oferta pracy aż w 397 zawodach (dotyczy to np. matematykow, filozofów, techników włókiennictwa). Z drugiej strony pojawiło się 55 profesji, do których nie było odpowiednich kandydatów (dotyczyło to np. psychiatrów, lekarzy intensywnej terapii, specjalistek pielęgniarstwa rodzinnego czy lekarzy medycyny pracy).

- Pogłębia się niedopasowanie między tym, jakich pracowników potrzebują firmy, a jacy bezrobotni szukają zatrudnienia. Obserwujemy je już od kilku lat - mówi dla „Dziennika Gazety Prawnej" prof. Mieczysław Kabaj, ekspert Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Pracodawcy mają również problem z dopasowaniem kandydatów na dane stanowisko pracy. Eksperci twierdzą, że winy jest m.in. system edukacji - informuje „DGP".

- Nie jest oparty na strukturze popytu na pracę, czyli szkoły nie kształcą w tych zawodach, których potrzebuje rynek - tłumaczy na łamach „DGP" prof. Kabaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.