Oferty pracy i wzrost wynagrodzeń - tak zapowiada się 2015 rok

W najbliższym półroczu 26 proc. firm deklaruje wzrost zatrudnienia - wynika z badania "Plany Pracodawców". Zatrudniać mają firmy najmniejsze i te z kapitałem zagranicznym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oferty pracy i wzrost wynagrodzeń - tak zapowiada się 2015 rok

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 gru 2014 13:07


- Warto jednak zauważyć, że w długookresowej perspektywie nadal wyniki te wskazują na dużo większą niż w ubiegłych latach skłonność przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy. W tym samym okresie 2013 r. deklaracje takie podawało jedynie 19 proc. badanych firm, a w 2012 r. - 15 proc. - czytamy w podsumowaniu badania przeprowadzonego na grupie 1000 przedsiębiorstw.

Czytaj też: Polacy rozchwytywani przez zagranicznych pracodawców. Kto chce ich zatrudniać?

Jak wskazuje dyrektor ds. prawnych w Randstad Agnieszka Bulik, tworzenie dodatkowych etatów częściej zapowiadają firmy zatrudniające obecnie 10-49 pracowników.

- A zatem najmniejsze firmy biorące udział w badaniu. Dotąd były one raczej wstrzemięźliwe do tworzenia nowych miejsc pracy - dodaje.

Według niej drugą dużą grupą rozwijających się pracodawców są firmy opierające się na kapitale zagranicznym. - Blisko połowa z nich będzie zwiększać zatrudnienie - mówi Bulik.

Dyrektor merytoryczny Randstad, Katarzyna Gurszyńska wskazuje z kolei, że nastawienie firm do polityki personalnej w całym kraju jest niemal identyczne i nie widać wyraźnych różnic między regionami.

- Wszędzie odsetek firm, które będą zwiększać zatrudnienie, utrzymuje się na podobnym poziomie - stwierdza.

- Różnice w nastawieniu do ewentualnych zmian zatrudnienia są widoczne w obrębie branż. Najczęściej dodatkowe etaty są planowane w firmach produkcyjnych (30 proc. wskazań) oraz handlowych (29 proc.). Z kolei większe niż średnie zwolnienia pracowników są planowane jedynie w sektorze budowlanym, w którym aż co piąty przedsiębiorca planuje ograniczenie liczby etatów (22 proc.). Nastawienie to łączy się jednak z dużą sezonowością branży budowlanej i wstrzymaniem wielu działań w czasie zimy - dodaje.

Czytaj też: Niektórzy dostali nawet 5 tys. zł podwyżki. Ile zarabiają pracownicy działu obsługi klienta?

Gurszyńska informuje również, że początek przyszłego roku - według deklaracji przebadanych firm - będzie okresem, w którym częściej niż w minionych kwartałach można liczyć na podwyżkę wynagrodzenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.