Oferty pracy, HR: Menedżerowie i specjaliści poszukiwani na rynku

0 0
Oferty pracy, HR: Menedżerowie i specjaliści poszukiwani na rynku
Największy odsetek ofert praktyk i staży w II kwartale 2016 r. skierowano do osób specjalizujących się w HR, zasobach ludzkich. (Fot. Mat. pras.)

• W drugim kwartale 2016 r. najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do osób pracujących na stanowisku specjalisty (69 proc. wszystkich ofert).
• Na drugim miejscu uplasowały się oferty pracy dedykowane kierownikom i menedżerom (13 proc. wszystkich ofert), do których skierowano 16 937 ogłoszeń.
• Na trzecim miejscu znalazły się oferty pracy dla asystentów (5 proc. wszystkich ogłoszeń).
• Spory wzrost ofert pracy odnotowano także w branży HR.

Analiza ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl przez pracodawców w drugim kwartale 2016 r. wskazuje, że istnieją branże, w których stanowiska dla specjalistów stanowią blisko 90 proc. ogółu ogłoszeń. Widoczne jest to szczególnie w branży IT, w której oferty pracy dla osób na stanowiskach specjalistów stanowiły 88 proc. wszystkich ofert pracy.

Drugą branżą z podobnym wynikiem była telekomunikacja i zaawansowane technologie, w której 83 proc. ofert skierowanych było do specjalistów. Zarazem branże te procentowo zgłosiły najmniejsze zapotrzebowanie na kierowników.

Z branży IT – zaledwie 6 proc. wszystkich ofert pracy skierowanych jest do kierowników, a z branży telekomunikacja i zaawansowane technologie 8 proc. wszystkich ogłoszeń stanowią oferty pracy dla kierowników.

żródło: Pracuj.pl
żródło: Pracuj.pl

Osób na stanowiska kierownicze poszukiwali głównie pracodawcy z branży handel
i sprzedaż, opublikowali oni 4485 ofert dla kierowników, co stanowiło 18 proc. wszystkich ofert z tej branży.

1249 ofert pracy dla kierowników pochodziło z branży budownictwo i nieruchomości (16 proc. wszystkich ogłoszeń z tej branży to oferty pracy dla kierowników), 2244 ofert pochodziło z branży bankowość, finanse, ubezpieczenia (13 proc. wszystkich ogłoszeń z tej branży dedykowanych kierownikom) oraz 1238 ofert pracy dla kierowników pochodziło z branży przemysł ciężki (11 proc. wszystkich ogłoszeń z tej branży dedykowanych było kierownikom).

Młodzi coraz chętniej poszukiwani

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracodawcy coraz chętniej kierują się ku najmłodszym uczestnikom rynku pracy, co widoczne jest we wzrostach liczby ofert pracy skierowanych do praktykantów i stażystów oraz asystentów.

W II kwartale 2016 r. liczba ogłoszeń o pracę dla asystentów zwiększyła się o 30 proc. w porównaniu z II kwartałem 2015 r., a dla praktykantów i stażystów o 28 proc. Dla porównania liczba ofert pracy na stanowiska specjalistyczne wzrosła 14 proc. rok do roku, a na stanowiska kierownicze o 12 proc.

Jednak mimo dynamicznego wzrostu, nadal oferty pracy dla najmłodszych uczestników rynku stanowią niewielki odsetek ogółu ogłoszeń. 5 proc. wszystkich ofert pracy skierowanych jest do asystentów oraz 3 proc. wszystkich ofert pracy skierowanych jest do praktykantów i stażystów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • A skąd się mają brać ci specjaliści, skoro tylko 3% ogłoszeń dotyczy stażu, a 5% asystentów ? Jak młody człowiek ma zacząć ?
 • Podzielam zdanie Anny.
  Doświadczenia nikt nie chce - mimo wielu deklaracji ze strony pracodawców , że to jest najważniejsze.
 • ten wzrost nie przekłada się na możliwość znalezienia pracy przez osobę z wieloletnim doświadczeniem; szukają wyłącznie młodych. A rynek składa się też z ludzi 40+

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.