Oferty pracy: Analityk danych najbardziej poszukiwany. Potrzebny system kształcenia

Jak wynika z prognoz na rynku pracy najbardziej poszukiwanymi pracownikami w najbliższym czasie będą analitycy danych o szerokich kompetencjach, potrafiący przy tym pracować w interdyscyplinarnych zespołach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oferty pracy: Analityk danych najbardziej poszukiwany. Potrzebny system kształcenia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 sie 2015 12:20


Do końca roku rynek big data będzie potrzebował 4,5 miliona pracowników. Sektor edukacji musi sprostać temu wyzwaniu.

Brakuje uniwersalnego programu kształcenia analityków

"Zwykle część umiejętności wymaganych w pracy analityka danych posiadają absolwenci takich kierunków studiów jak: fizyka, matematyka, informatyka, ale także szkół biznesowych. Nie istnieje jednak uniwersalny program kształcenia w tym zakresie. Zadanie utworzenie odpowiednich zespołów ekspertów, których umiejętności mogłyby się uzupełniać, leży dziś po stronie pracodawcy" - tłumaczy George Sadler, szef działu zarządzanie relacjami z klientami eBay.

Analitycy danych będą wykonywać zadania programistyczne i statystyczne, odpowiadając jednocześnie za wyciąganie wniosków oraz opracowywanie nowych strategii na podstawie analizy dużych zbiorów danych.

W przypadku branży marketingowej kluczowe będzie łączenie informacji z wielu źródeł - platform, systemów, serwisów oraz reagowanie na dynamicznie ewoluujące preferencje i oczekiwania różnych grup odbiorców.

Według badania Accenture przeprowadzonego w 2014 r. wśród szefów działu marketingu aż 78 proc. ankietowanych przewiduje, że w wyniku analityki danych oraz technologii mobilnych strategie marketingowe ulegną głębokiej ewolucji. Jednakże tylko 21. proc. respondentów oceniło swoje organizacje jako gotowe na czekające je wyzwania. Na rynku brakuje obecnie specjalistów posiadających wiedzę w zakresie analityki danych.

Potrzebne nowe ścieżki edukacyjne

Eksperci wskazują, że rosnące zapotrzebowanie rynku na tego typu pracowników, pociągnie za sobą opracowanie nowych ścieżek edukacyjnych. Kierunki realizujące programy nauczania z zakresu analityki danych, powinny kształcić studentów, którzy obok zrozumienia zjawisk społecznych, psychologii, będą w stanie pracować na danych ilościowych oraz programować. Kluczowa będzie także ścisła współpraca z przyszłymi pracodawcami absolwentów - już na etapie tworzenia programu studiów i praktyk studenckich.

"Należy budować ścisłe relacje z przemysłem - zapraszać liderów firm i doświadczonych pracowników na zajęcia czy seminaria - które pozwolą na interakcję ze studentami. Jednocześnie warto stworzyć uczącym się już podczas studiów środowisko przypominające to, w którym znajdą się w życiu zawodowym - organizować warsztaty, projekty grupowe, zachęcać do odbywania staży" - mówi prof. Michel Ballings z University of Tennessee.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.