Odwlekanie szukania pracy czasem... pomaga ją znaleźć

0 0

• Większość osób zna z własnego doświadczenia zjawisko odkładania wszystkiego na później.
• Jeśli w tej chwili surfujesz po sieci zamiast szukać pracy – w tym tekście znajdziesz 6 prostych rad, dzięki którym zbliżysz się do celu, nie wychodząc z pokoju.

Szukamy pracy i planujemy, że nagrodzimy się 20 minutami na Facebooku za każdą wysłaną aplikację. Ale 20 minut, nie wiedzieć kiedy, zamienia się w godzinę. Zanim człowiek się zorientuje, dzień się kończy, a wysłanych zgłoszeń nie przybyło wiele. Na szczęście prokrastynacja, czyli zwlekanie i przekładanie spraw na później, czasem może mieć też pewne dobre skutki.  O ile wykorzystamy ten czas na coś pożytecznego z punktu widzenia przyszłej posady.

Zrób test osobowości Myers-Briggs

Jesteśmy ISTJ czy może ENFP? Słynny test dzieli ludzkie osobowości na 16 typów.

– Pozwala odkryć, czy jest się np. bardziej ekstrawertycznym czy introwertycznym, czy kieruje się w życiu głównie faktami czy emocjami, itd. Test pozwoli lepiej zrozumieć swoje mocne i słabe strony. Z resztą wiele firm organizuje takie testy podczas procesu rekrutacyjnego – wyjaśnia Bartosz Struzik z serwisu MonsterPolska.pl.

Wysprzątaj swój pokój

Według neuropsychologów nieład sprawia, że trudniej jest się skupić, możliwości mózgu do przetwarzania informacji są wtedy obniżone. Zabałaganiony pokój lub biurko może uniemożliwiać więc efektywne szukanie pracy. Pół godziny sprzątania pozwoli też oderwać się od monitora.

"Posprzątaj" profile na portalach

– Potencjalny pracodawca niemal na pewno wpisze nasze nazwisko w wyszukiwarkę zanim zaproponuje posadę. Warto więc kontrolować to, co zobaczy w sieci na nasz temat. To, co udostępniamy dużo mówi o tym, kim jesteśmy i co myślimy – tłumaczy Bartosz Struzik.

Jeśli większość zdjęć na naszym profilu ilustruje imprezy, rekruter może odnieść wrażenie, że niewiele poza imprezowaniem nas obchodzi. Nawet z prywatnego konta warto usunąć nieprofesjonalne zdjęcia i tweety. W zamian skupić się na umieszczaniu tam rzeczy, które zrobią dobre wrażenie, np. zdjęcia z jakiegoś kursu doszkalającego albo link, do tekstu, dotyczącego naszej branży.

Medytuj, oddychaj, zatrzymaj się

– Szukanie pracy jest stresujące i bywają dni, kiedy ma się ochotę płakać z niemocy. Pójście na zajęcia jogi, medytacja czy nawet oddychanie głęboko przez dwie minuty dziennie pomoże zmniejszyć poziom lęku – proponuje ekspert.

Zestawienie sukcesów i porażek

Spisujemy trzy ostatnie zwycięstwa w poszukiwaniach pracy (np. zaproszenie na rozmowę) i trzy porażki (np. mail z odmową zatrudnienia). Szukamy wzoru, powtarzających się elementów. To jak naukowe badanie. Może się okazać, że zostajemy odrzucani, kiedy aplikujemy na określone posady. A to już podstawa do wyciągnięcia wniosków i działania. Być może brakuje nam jakiś kwalifikacji i da się to nadrobić, zapisując się na kurs lub szkolenie.

Obejrzyj TED Talk

W chwilach, kiedy dopada prokrastynacja, może pomóc obejrzenie wystąpienia blogera Tima Urbana na stronie TED Talks. Mowa "Co siedzi w głowie mistrza prokrastynacji" daje spore szanse na zmianę perspektywy i dawkę motywacji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.