Od 2014 r. poprawia się sytuacja na rynku pracy

Wyniki badań pracodawców z 2014 roku są potwierdzeniem dużego optymizmu pracodawców i odwrócenia gorszej sytuacji na rynku pracy z wcześniejszego okresu - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Od 2014 r. poprawia się sytuacja na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 kwi 2015 11:43


Sytuacja na rynku pracy zaczęła poprawiać się w 2014 r. - wynika z corocznego badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wśród pracodawców. Wzrost zatrudnienia w ciągu roku planowało 29 proc. pracodawców, zaś redukcję etatów 10 proc.

"Wyniki badań pracodawców z 2014 roku są potwierdzeniem dużego optymizmu pracodawców i odwrócenia gorszej sytuacji na rynku pracy z wcześniejszego okresu. Oceniając te wyniki, warto jednak zachować ostrożność, gdyż takie deklaracje pracodawców mogą wynikać ze zbytniego optymizmu po okresie lekkiego załamania na rynku pracy. Poprawa nastrojów pracodawców znalazła również odzwierciedlenie we wskazywanych przez pracodawców planach zatrudnieniowych" - napisano w komentarzu do raportu opisującego rynek pracy w 2014 r.

Czytaj też: Polacy coraz bardziej optymistycznie oceniają sytuację na rynku pracy

Z badania wynika, że w 2014 r. deklarowanie zapotrzebowania na nowych pracowników zgłosiło 17 proc. pracodawców. Odsetek ten nie zmienił się względem 2013 r.

Zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku planowało 29 proc. pracodawców, zaś redukcję etatów 10 proc. Rok wcześniej było to odpowiednio 23 proc. i 12 proc.

"Z reguły (...) bardziej optymistycznie patrzyli w przyszłość – jeśli chodzi o zmiany zatrudnienia – przedstawiciele branż produkcyjnych: przemysłowej i górniczej oraz budowlanej i transportowej. Wiosną 2014 r. jedna trzecia z nich stwierdziła, że zatrudnienie wzrośnie w kolejnych 12 miesiącach. Wyjątkowo bardziej optymistyczni byli natomiast pracodawcy z branży usług specjalistycznych, co może wynikać po części z tego, że oni poszukiwali stosunkowo częściej nowych pracowników i ten trend projektowali na przyszłość" - napisano.

"Tradycyjnie najbardziej pesymistyczni byli pracodawcy z branż edukacyjnych, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, ale również i tutaj dało się zauważyć nieznaczny wzrost optymizmu, porównując do sytuacji z wiosny 2013 r. Ostrożność przedstawicieli tego sektora może wynikać z faktu, że częściej podmioty te mają charakter publiczny, a więc sytuacja zatrudnieniowa jest uzależniona również od kondycji budżetu państwa" - dodano.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.