Ochroniarz, praca, minimalna stawka godzinowa: Co piąty pracownik ochrony może stracić pracę

• Rynek branży ochroniarskiej w Polsce wzrośnie w 2016 r. o 9 proc., a w 2017 może zyskać nawet 12 proc. – wynika z badania Deloitte.
• Branża będzie zyskiwać mimo zmian w prawie pracy.
• Zwiększenie płacy minimalnej będzie dość istotnym obciążeniem dla firm, bo wiąże się z koniecznością renegocjacji umów z klientami, ale ich zdecydowana większość akceptuje nowe poziomy cen usług.
• Branża obawia się jednak, że wzrost kosztów pociągnie za sobą zwolnienie co piątego pracownika.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ochroniarz, praca, minimalna stawka godzinowa: Co piąty pracownik ochrony może stracić pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

6 lip 2016 11:27


Wartość branży ochroniarskiej w Polsce to prawie 9 mld zł. 75 proc. tego rynku stanowią usługi ochrony fizycznej. W ostatnich latach rynek ten rozwijał się na poziomie około 3 proc. rocznie. Teraz ten wzrost wyraźnie przyspiesza. Motorem wzrostu rynku jest podniesienie cen związane z wprowadzeniem nowych regulacji w prawie pracy. Od stycznia 2017 roku planowany jest wzrost płacy minimalnej do 2 tys. zł i związany z tym wzrost minimalnej stawki godzinowej do 13 zł, czyli więcej niż pierwotnie proponowana przez PiS stawka 12 zł.

– Ozusowanie umów-zleceń weszło w życie 1 stycznia tego roku, ale przez cały 2015 rok Konsalnet negocjował z klientami nowe stawki, które obowiązują w tym roku – podkreśla Jacek Pogonowski, prezes Konsalnet Holding – Zdecydowana większość naszych klientów ustaliła z nami satysfakcjonujące stawki na 2016 rok, niemniej jednak część klientów nie uzgodniła z nami tych stawek i niestety 1 stycznia tego roku musieliśmy się z nimi rozstać. Z 23 tys. osób pracujących w 2015 roku w Konsalnecie ponad 3 tys. straciło u nas miejsca pracy w związku z tym, że rozstaliśmy się z częścią naszych klientów.

Podobnie w tym roku Konsalnet, jak i inne firmy w branży negocjują warunki umów, jednak przewidują, że część klientów nie będzie w stanie udźwignąć rosnących kosztów i zrezygnuje z usług, co pomniejszy przychody branży i pociągnie za sobą kolejne cięcia pracownicze.

– Wprowadzenie minimalnej stawki za roboczogodzinę w wysokości prawdopodobnie 13 zł spowoduje bardzo duży, 30-proc. wzrost cen na rynku – ostrzega Pogonowski. – Minimalna stawka, jaką widzimy po wprowadzeniu tych regulacji, to między 17 a 18 zł, a dla klientów bardziej wymagających te stawki za roboczogodzinę mogą sięgać nawet 20 zł. Klienci oczekują od nas nie tylko dyskusji na temat nowej rzeczywistości, nowych stawek w 2017, lecz także pomysłów na ograniczenie tego wzrostu i my taką ofertę dla naszych klientów opartą na nowych technologiach.

- Niektóre firmy ochroniarskie albo zbankrutują, albo będą musiały się sprzedać silniejszym – przewiduje Jacek Pogonowski (fot.newseria) - Niektóre firmy ochroniarskie albo zbankrutują, albo będą musiały się sprzedać silniejszym – przewiduje Jacek Pogonowski (fot.newseria)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Piotrek 2017-02-21 20:58:24

To jest zwykle straszenie gadanie głupot. Taksamo straszyli jak przed ozusowaniem umów. Niech dziady dziela się z ludźmi zyskami! A jak niepasuje to won z rynku.

twoj pracownik 2017-01-14 15:54:13

Panie prezesie mam pytanie? Co pan sądzi dlaczego pracownicy uciekają z Konsalnetu i pracują gdzie indziej? Np: w Gdańsku. Przybywa pracy a ubywa ludzi. Może czas na podwyżki i dbanie o ludzi a nie straszenie. Bo pózniej nie będziecie mieli z kim pracować.