Ochrona danych osobowych, rekrutacja: Pracodawca musi zapewnić ich bezpieczeństwo

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych” – wielu kandydatów ma problem: dopisywać tę klauzulę u dołu CV czy nie? Oto zasady obowiązujące w procesie rekrutacyjnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ochrona danych osobowych, rekrutacja: Pracodawca musi zapewnić ich bezpieczeństwo

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

11 maj 2016 9:23


Wysłanie potencjalnemu pracodawcy swojego CV oznacza zgodę na udział w rekrutacji i przetwarzanie danych osobowych w ramach postępowania kwalifikacyjnego.

- Żadne dodatkowe klauzule nie są potrzebne. Firma ma natomiast obowiązek poinformować nas, kto i w jakim celu będzie nasze dane przetwarzał – mówi Izabela Bartnicka z eRecruiter. - Jeżeli przedsiębiorstwo chce wykorzystywać dokumenty kandydata w kolejnych procesach rekrutacyjnych, powinno uzyskać na to jego zgodę - dodaje.

Wyciek danych osobowych

Firma prowadząca rekrutację staje się administratorem zebranych danych osobowych i musi zagwarantować ich bezpieczeństwo. Skutki wycieku informacji potrafią być dotkliwe zarówno dla pracodawcy, jak i potencjalnych pracowników.

- Jeśli rekrutowany kandydat jest aktualnie bezrobotny, upublicznienie wiadomości, że szuka pracy, nie będzie dla niego aż tak szkodliwe. Jednak w przypadku gdy pracownik ma już pracodawcę, lecz rozgląda się za nową pracą, wówczas może czuć dyskomfort, jeżeli informacja ta dotrze do uszu obecnego szefa – stwierdza ekspertka.

Wyciek danych osobowych to duży problem także dla samej firmy, ponieważ zepsuje sobie ona renomę, a oprócz tego będzie musiała poddać się kontroli Państwowej Inspekcji Pracy oraz kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

- Przedsiębiorcy powinni się więc upewniać, że zbierane przez nich informacje są przechowywane w odpowiednio zabezpieczonych systemach informatycznych oraz zamykanych szafach (w przypadku dokumentów papierowych) – zaznacza rozmówczyni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.