Obrona Terytorialna: 3 tys. ochotników i ponad 400 żołnierzy zawodowych w wojskach

• W pierwszych miesiącach przyszłego roku brygady Wojsk Obrony Terytorialnej będą liczyć blisko 3 tys. ochotników i ponad 400 żołnierzy zawodowych – zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz.
• Poinformował, że w trakcie organizacji są dowództwa pierwszych batalionów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obrona Terytorialna: 3 tys. ochotników i ponad 400 żołnierzy zawodowych w wojskach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 paź 2016 7:08


"Faza organizacji obrony terytorialnej kraju już się zaczęła i jest zaawansowana. Chcemy, żeby na przełomie w 2016 r. powstały trzy brygady, co oznacza, że ma to być 413 żołnierzy zawodowych, blisko 3 tysiące ochotników i 70 pracowników wojska" - powiedział szef MON, przedstawiając informację o WOT sejmowej podkomisji.

"Taka jest skala wyzwania, które chcemy zrealizować do pierwszych miesięcy 2017 r. Łącznie oznacza to możliwość ukształtowania trzech brygad na polskiej flance wschodniej" - dodał. Poinformował, że dowództwa trzech pierwszych batalionów są już w fazie organizacyjnej" - powiedział.

Czytaj też: MON przygotowuje się do szkolenia żołnierzy

"Od strony organizacyjnej, strukturalnej i personalnej jesteśmy przygotowani do przejścia w ostatnią fazę realizacji obrony terytorialnej kraju, czyli krótko mówiąc doprowadzenia do tego, aby Polska pod choinkę te trzy pierwsze brygady naprawdę otrzymała. Z dużą dozą pewności mogę powiedzieć, że tak właśnie będzie" - zapewnił

Według Macierewicza WOT "muszą być przygotowane na kształt sił specjalnych, ale osadzone w społeczności lokalnej". Dodał, że różnych scenariuszach tzw. wojny hybrydowej na pierwszej linii występują wojska Specnazu. "Nawet jeśli przybierają inne nazwy lub mundury jakiejś republiki ludowej, to wiadomo, że jest to Specnaz i posługuje się takimi metodami walki. I to z nimi spotkają się w pierwszej kolejności wojska Obrony Terytorialnej Kraju" - powiedział.

Argumentował, że wyznaczenie na dowódcę WOT dowódcy komandosów z Lublińca płk. Wiesława Kukuły nie było przypadkiem, bo pokazuje, jaki charakter ma mieć ta formacja.

Czytaj też: Chcesz dorobić 500 zł? Czeka obrona terytorialna

"Można żałować, że ta koncepcja była odrzucana przez establishment rządzący ostatnie 8 lat, że była tak zwalczana przez większość mediów. Również i dziś robi się wiele, żeby zdyskredytować to jedno z istotniejszych zadań dla polskiej armii. Ale ta rzeczywistość nie może nas odwieść od zamierzonego celu" - mówił.

Odrzucił zarzuty, by obrona terytorialna miała się stać "prywatnym wojskiem Macierewicza". "O absurdalności tych zarzutów i tej publicystyki nie muszę wiele mówić. Nasiliły się, gdy powołałem dowództwo tego rodzaju wojsk. Mówiono, że podporządkowanie we wstępnej fazie tego piątego rodzaju sił zbrojnych jest czymś nadzwyczajnym - a to wynika wprost z przepisów" - mówił Macierewicz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

KYSY ,,Trybun Ludowy" 2016-10-06 08:38:13

,,Nowa Armia RP” Krążą dziwne skądś donosy, - armia ma się zbroić w kosy. Jest to broń ekologiczna, - narodowa, historyczna. Kosy będą nowoczesne, - tnące zboże i powietrze. Oprócz kos też niestety, - komandosom dadzą cepy. W razie też ataku wroga, - kosę w dłoń i ,,o..la..boga... ." ,,Ratuj nas Ty Matko Boga". Czołgi z armii wycofają, - bo za ciężko się czołgają. Będą morskie i kajaki, - a w nich tajny desant taki. Na cóż nam też i okręty, - dość już budżet naciągnięty. I okręty zatapiają, - a kajaki się nie dają. Kajak jest opancerzony, - trafić trudno z każdej strony. A do tego też maleńki, - więc go trafić to trud wielki . Wróg nas wcale nie pokona, - Polska już jest rozłożona. Jak już mówię to do spodu, - wrogiem Polski i Narodu. To Jej Rząd i Parlament, - bo już kończą nas na amen (t). Nie dość ,że nas i zdradzili, - to się jeszcze obłowili. Naród w nędzę wprowadzili. Politycy liczą kasę, - i sprzedają dobra nasze. My jesteśmy Słowianami, - więc jednoczmy się państwami. Łączy nas tu i kultura, - i historia , awantura. Nieraz tośmy się pobili, - ale szybko przeprosili. Różne sprawy i bywały, - lecz sąsiedztwa zawsze trwały. Lecz mieszali zawsze Żydzi, - pieniądz we krwi ich nie brzydzi. Cierpią zawsze prości ludzie, - ich nadzieja tylko w cudzie. Zdradę widać jak na dłoni , - niech Ojczyznę Bóg nas chroni. autor:Krzysztof Szczurko ps.,,KYSY” zwany też ,,Trybun Ludowy” tel:781-096-772 kysyprzemysl@gmail.com