Nowoczesne technologie nie zabierają, a dają pracę

Ponad 3/4 najlepszych przedsiębiorców z całego świata planuje w tym roku zwiększać zatrudnienie bez względu na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu – wynika ze Światowego Badania Nowotworzonych Miejsc Pracy EY.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowoczesne technologie nie zabierają, a dają pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 cze 2014 12:19


W badaniu EY wzięło udział 250 finalistów międzynarodowego konkursu EY Entrepreneur of the Year. Aż 76 proc. przedsiębiorców, którzy wzięli udział w konkursie zamierza w tym roku zwiększyć zatrudnienie w swoich firmach. Co ciekawe, jest to znacznie wyższy odsetek niż w podobnym badaniu przeprowadzonym przez EY tylko, że na grupie menedżerów międzynarodowych korporacji.

W ankiecie Barometr Nastrojów Menedżerów (Capital Confidence Barometer) wśród osób z wysokiego szczebla kierowniczego z 54 krajów, zaledwie 31 proc. stwierdziło, że w 2014 r. zwiększy zatrudnienie, podczas gdy 52 proc. zadeklarowało, że utrzyma je na dotychczasowym poziomie. Ten ostrożny optymizm wynika przede wszystkim z obaw o rozwój sytuacji geopolitycznej, a także z odczuwalnej presji na obniżanie kosztów.

Chcą rosnąć jeszcze szybciej, więc zatrudniają

Do tworzenia miejsc pracy skłania firmy przede wszystkim chęć zwiększenia udziału w rynku (88 proc.). Drugim najczęściej wskazywanym czynnikiem są nowe technologie i innowacje. - Wyniki tej edycji badania potwierdzają, że firmy, które biorą udział w konkursie Przedsiębiorca Roku, to motory napędowe swoich gospodarek. Zbyt rzadko podkreśla się fakt, że właśnie przedsiębiorcom zawdzięczamy ogromną liczbę nowych miejsc pracy - mówi Barbara Górska, Dyrektor konkursu EY Przedsiębiorca Roku w Polsce.

- Wielu twórców i właścicieli firm ma zamiar poszukiwać młodych pracowników, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, zarówno tych wykwalifikowanych, jak i tych bez doświadczenia. W dobie rekordowego wprost bezrobocia wśród osób młodych, deklaracja ta budzi szczególne uznanie - dodaje Górska.

Nowe technologie dają pracę

Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców (51 proc.) uważa, że inwestycje w technologie wpłynęły na poziom zatrudnienia w ich firmach, a 8 na 10 stwierdziło, że pozwoliły im stworzyć nowe etaty. Według 53 proc. badanych, nowe rozwiązania pomagają w zwiększaniu przewagi konkurencyjnej a sama technologia i możliwość pracy zdalnej pozwalają na zatrudnianie lepiej wykwalifikowanych pracowników wybranych z szerszego grona. Aż 55 proc. przedsiębiorców chce zatrudniać osoby spoza lokalnego rynku, to o 11 pp. więcej niż w poprzednich dwóch latach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.