Nowe technologie zmieniają rynek pracy. Czas na nowy rodzaj pracowników

Przyszła gospodarka to zaawansowane technologie, a to są wyzwania, które wymagają przemodelowania systemu edukacji w całej Europie, również w Polsce, właśnie pod kątem oczekiwań rynku pracy w przyszłości. Te technologie będą wymagały dodatkowych umiejętności - powiedział ekonomista dr Artur Bartoszewicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe technologie zmieniają rynek pracy. Czas na nowy rodzaj pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 mar 2018 13:40


  • Polska, obok Niemiec, Estonii i Łotwy należy do krajów oferujących największe możliwości firmom i pracownikom w Unii Europejskiej - poinformował ostatnio Bank Światowy, powołując się na raport "Growing United: Upgrading Europe's Convergence Machine".
  • Czas na to, byśmy przeorientowali nasze systemy kształcenia pod potrzeby przyszłej, zaawansowanej technologicznie gospodarki, mając świadomość, że obecny system kształcenia zaspokaja podstawowe wymagania - powiedział ekonomista dr Artur Bartoszewicz.
  • W ocenie ekonomisty największy rozwój pojawi się w tych branżach, w których będzie możliwość zwiększenia robotyzacji, zwiększenia informatyzacji, a więc te branże, które mają charakter i przemysłowy, i przetwórczy, kreatywne branże.

Polska, obok Niemiec, Estonii i Łotwy należy do krajów oferujących największe możliwości firmom i pracownikom w Unii Europejskiej - poinformował ostatnio Bank Światowy, powołując się na raport "Growing United: Upgrading Europe's Convergence Machine". Z zaprezentowanych danych wynika, że zdecydowana większość osób młodych w tych krajach - w tym pochodzących z gorzej sytuowanych środowisk - ma podstawowe umiejętności oceniane w badaniu PISA (międzynarodowe badanie umiejętności uczniów w krajach OECD i partnerskich - PAP). Jednocześnie firmy mają dobre warunki do rozwoju, co pokazują rankingi "Doing Business".

"Raport Banku Światowego włącza Polskę w grupę państw ocenianych bardzo dobrze pod kątem dostosowania oferty ze strony rynku pracy, ale połączonej również z ofertą, która kierowana jest do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozpocząć swoją działalność" - powiedział ekonomista dr Artur Bartoszewicz.

Czytaj też: Nowe technologie zmieniają miejsce i warunki pracy. Jak będziemy pracować w 2030 roku?

W jego ocenie "te dwa czynniki są decydujące dla rozwoju gospodarczego i Bank Światowy wskazuje, że Polska ma dobrze przygotowany grunt do takiego rozwoju i realnie z tego korzysta".

Bartoszewicz podkreślił, że według oceny Banku Światowego "w takim kraju, jak Polska, czyli zaliczanym do grupy państw, które zaspokajają potrzeby rynkowe, mamy dostarczanie młodzieży na poziomie satysfakcjonującym do potrzeb podstawowych pracodawców, czyli umiejętności matematycznych, umiejętności myślenia kreatywnego, myślenia, które zaspokaja te podstawowe potrzeby rozwiązywania problemów".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.